Jos luet vain yhden taulukon tästä artikkelista, lue tämä. Se vangitsee ratkaisevat erot Duplex 2205 ja 316L ruostumattoman teräksen välillä:
|
Parametri |
316L ruostumatonta terästä |
Duplex 2205 |
Voittaja |
|
Sadonvoimakkuus (min.) |
170-220 MPa |
450-515 MPa |
2205 (~ 2,5x vahvempi) |
|
Vetolujuus (min.) |
485 MPa |
655 MPa |
2205 (+35%) |
|
PREN (Pitting Resistance) |
~24–26 |
~34–36 |
2205 (10+ pistettä korkeampi) |
|
SCC-resistenssi (MgCl2-kiehuminen) |
Epäonnistuu 2-24 tunnin kuluessa |
500+ tuntia ei vikaa |
2205 (ratkaiseva) |
|
Kriittinen Pitting Temp. (CPT) |
15-20 astetta |
35-45 astetta |
2205 (+20–25 astetta) |
|
Max Huoltolämpötila |
Jopa ~815 astetta |
315 astetta (σ-vaiheriski yllä) |
316L (korkean-lämpöinen palvelu) |
|
Min. Huoltolämpötila |
Alle -196 astetta |
-40 astetta (iskurajoitus) |
316L (kryogeeninen) |
|
Materiaalikustannukset (per kg) |
4,0–5,5 USD (lautanen) |
4,8–6,8 USD (lautanen) |
316L (n. 20-25% halvempi) |
|
Hitsattavuus |
Helppo; suvaitsevainen |
kohtalainen; tiukka lämmönsyöttö |
316L |
|
Koneistettavuusindeksi |
~65–80 % 304:stä |
~45–55 % 304:stä |
316L |
|
Suunniteltu seinän paksuus |
Perustaso (paksumpi) |
~40 % ohuempi mahdollinen |
2205 (suurempi vahvuus) |
|
Elinkaarikustannukset (kova Cl⁻-env.) |
Korkeampi (vaihdetaan usein) |
Alempi (pidempi käyttöikä) |
2205 |
Johdanto
316L jaDuplex 2205ovat kaksi eniten keskustelua herättävää ruostumattoman teräksen laatua konepajahankinnoissa maailmanlaajuisesti. Molemmat ovat korroosionkestäviä-, molemmat on laajalti määritelty teollisuuskäyttöön, ja molempia on saatavana käytännössä kaikissa tuotteissa - putken, putken, levyn, liitososien ja laippojen muodossa. Silti ne ovat syvästi erilaisia materiaaleja, joilla on erilaiset vahvuudet, erilaiset heikkoudet ja hyvin erilaiset taloudelliset profiilit.

Väärän luokan valinta on kallis virhe, jonka insinöörit ja hankintatiimit tekevät useammin kuin teollisuus julkisesti myöntää. Normaalin 316L:n määrittäminen kloridipitoisessa offshore-ympäristössä voi johtaa jännityskorroosiohalkeilun (SCC) epäonnistumiseen kuukausien kuluessa. Sitä vastoin Duplex 2205:n määrittäminen kryogeeniseen tai korkean lämpötilan sovellukseen aiheuttaa sigma-vaiheen haurastumisriskin, joka voi olla yhtä katastrofaalinen.
Tämä opas tarjoaa lopullisen, tietoihin perustuvan{0}}vertailun kaikista tärkeistä ulottuvuuksista: mekaaninen suorituskyky, korroosionkestävyys, materiaalikustannukset, valmistuskustannukset, lämpötilarajat ja elinkaaren taloudellinen näkökulma. Tavoitteena on antaa sinulle selkeä, lainaus{2}}valmis vastaus kysymykseen: 'Mitä arvosanaa minun pitäisi käyttää tietyssä hakemuksessani -?'
Kemiallinen koostumus
Suorituskykyerot näiden kahden luokan välillä johtuvat kokonaan niiden kemiallisesta koostumuksesta. Kunkin seosaineen roolin ymmärtäminen on välttämätöntä tietoon perustuvien materiaalipäätösten tekemiseksi.
|
Elementti |
316L (UNS S31603 / EN 1.4404) |
Duplex 2205 (UNS S32205 / EN 1.4462) |
Metallurginen rooli |
|
Kromi (Cr) |
16.0–18.0% |
22.0–23.0% |
Ensisijainen passivointielementti; nostaa PRENiä suoraan |
|
Nikkeli (Ni) |
10.0–14.0% |
4.5–6.5% |
Austeniitti stabilointiaine; kryogeeninen sitkeys; SCC-etu austeniitissa |
|
Molybdeeni (Mo) |
2.0–3.0% |
3.0–3.5% |
Pisto-/rakovastus (PREN: +3.3×Mo); passivointivahvistus |
|
Typpi (N) |
~0,01 % max |
0.14–0.20% |
Key 2205 -erotin: stabiloi austeniitin dupleksissa; merkittävä PREN-tehostus (+16×N) |
|
Hiili (C) |
Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 % |
Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 % |
Matala C ('L'-luokka) estää herkistymisen hitsauksen aikana |
|
Mangaani (Mn) |
Pienempi tai yhtä suuri kuin 2,00 % |
Pienempi tai yhtä suuri kuin 2,00 % |
Toissijainen austeniitti stabilointiaine; vähäinen vaikutus korroosioon |
|
rauta (Fe) |
Saldo (~65 %) |
Saldo (~68 %) |
Matriisielementti |
|
Mikrorakenne |
100 % austeniittia ( ) |
~50 % austeniittia + ~50 % ferriittiä ( ) |
Duplex-rakenne=avain 2205:n lujuuteen ja SCC-vastukseen |
Taulukko 2: Kemiallisen koostumuksen vertailu - 316L vs Duplex 2205 (Lähteet: ASTM A240/A276/A790; EN 10028-7/10216-5; World Material Datasheet; Outokummun tekninen käsikirja)
Keskeinen näkemys: Typen lisäys (0,14–0,20 %) on tärkein yksittäinen koostumusominaisuus, joka erottaa 2205:n vanhemmista duplex-laaduista. Typpi nostaa PREN-arvoa 16 × 0,17 ≈ 2,7 pistettä, stabiloi austeniittia dupleksimatriisissa ja lisää merkittävästi sekä lujuutta että korroosionkestävyyttä samanaikaisesti - harvinainen yhdistelmä metallurgiassa.
Mekaaniset ominaisuudet: lujuus, kovuus ja väsymys
Duplex 2205:n kaupallisesti merkittävin etu 316L:ään verrattuna on sen mekaaninen lujuus - erityisesti myötöraja, joka on noin 2,5 kertaa suurempi. Tällä erolla on suoria vaikutuksia paineastian seinämän paksuuteen, rakenteelliseen painoon ja suunnittelun tehokkuuteen.
|
Omaisuus |
316L (hehkutettu, ASTM A240) |
Duplex 2205 (hehkutettu, ASTM A240) |
2205/316L suhde |
|
0,2 %:n myötölujuus (min.) |
170 MPa (25 ksi) |
450 MPa (65 ksi) |
~2.6× |
|
Tyypillinen tuottovoima |
220-310 MPa |
515-650 MPa |
~2.3× |
|
Vetolujuus (min.) |
485 MPa (70 ksi) |
655 MPa (95 ksi) |
~1.35× |
|
Venymä (min., 50 mm mittari) |
40% |
25% |
316L sitkeämpi |
|
Brinell-kovuus (HBW max.) |
217 HBW |
293 HBW |
2205 vaikeampaa |
|
Elastinen moduuli (20 astetta) |
193 GPa |
190 GPa |
~ Tasa-arvoinen |
|
Väsymisraja (R=-1, ilma) |
~210 MPa |
~320 MPa |
2205 (+52%) |
|
Charpy-isku (0 astetta) |
>200 J (tyypillinen) |
~150–200 J |
316L hieman kovempi |
|
Charpy-isku (-40 astetta) |
>180 J (tyypillinen) |
~80–120 J (tarkistus vaaditaan) |
316L mieluiten |
|
Charpy-isku (-100 astetta) |
Hyvä (austeniittinen) |
Huono (ferriitti → hauras) |
Vain 316 litraa |
Taulukko 3: Mekaanisten ominaisuuksien vertailu - 316L vs Duplex 2205 (huonelämpötila) (Lähteet: ASTM A240; ASTM A276; World Material / theworldmaterial.com; Alleima SAF 2205 -tietolomake; Outokumpu Stainless)
Suunnitteluvaikutus: Seinän paksuus ja painonsäästö
ASME:n paineastioiden ja putkien suunnittelussa seinämän paksuutta säätelee sallittu jännitys, joka on suoraan johdettu myötörajasta. Koska 2205:llä on noin 2,5 kertaa suurempi myötöraja, vuonna 2205 suunniteltu astia voi käyttää noin 40 % ohuempia seiniä samalla paineluokituksella -, mikä vähentää materiaalin painoa ja tilavuutta.
|
Suunnitteluparametri |
316L |
Duplex 2205 |
Käytännön vaikutus |
|
ASME:n sallittu jännitys (20 astetta) |
~115 MPa (luokka 1) |
~172 MPa (luokka 1) |
2205 mahdollistaa korkeamman käyttöpaineen |
|
Seinämän paksuus 100 bar putkelle DN100 |
Perusviiva (esim. 7,5 mm) |
~4,5 mm (-40 %) |
Kevyempi, kevyempi astia |
|
Painonsäästö vastaavassa mallissa |
Perustaso |
~28-35% kevyempi |
Merkittävä suurille rakenteille |
|
Saman astian hitsin pituus |
Perustaso |
Vähemmän hitsejä (vähemmän kerroksia) |
Vähentää valmistuskustannuksia |
Taulukko 4: Suunnittelun tehokkuus - Seinän paksuus ja vaikutus painoon (Lähde: ASME BPVC Section VIII; MWalloys Technical Analysis 2026)
Korroosionkestävyys
Useimmille insinööreille, jotka valitsevat näiden kahden luokan välillä, korroosionkestävyys on ratkaiseva tekijä. Duplex 2205 ylittää 316L:n käytännöllisesti katsoen kaikissa korroosiotiloissa, jotka liittyvät teolliseen käyttöön -, erityisesti kloridi-pitoisissa ympäristöissä.

PREN - Pitting Resistance Equivalent Number
PREN on alan{0}}standardimittari ruostumattomien terästen pistekorroosionkestävyyden vertaamiseen. Se lasketaan lejeeringin koostumuksesta kaavalla:
PREN=%Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N Nyrkkisääntönä: PREN > 40='superausteniittinen/superdupleksi'; PREN 30–40='vakio kaksipuolinen'; PREN 22–30='standardi austeniittiset (316L)'. Jokainen PREN-yksikön lisäys noin kaksinkertaistaa turvallisen kloridipitoisuuden kynnyksen.
|
Luokka |
Cr% |
Mo% |
N% |
PREN (laskettu) |
CPT (ASTM G48) |
CCT (ASTM G48) |
|
304L |
18.2 |
0 |
~0.06 |
~18–20 |
0-5 astetta |
<0°C |
|
316L (vakio) |
17.0 |
2.1 |
~0.04 |
~23–25 |
15-20 astetta |
0-5 astetta |
|
316 litraa (1,4435, korkea-Ni) |
17.2 |
2.6 |
~0.04 |
~25–27 |
20-25 astetta |
5-10 astetta |
|
Duplex 2205 |
22.5 |
3.2 |
0.17 |
~34–36 |
35-45 astetta |
20-30 astetta |
|
Super Duplex 2507 |
25.0 |
4.0 |
0.27 |
~40–43 |
>60 astetta |
>40 astetta |
Taulukko 5: PREN-arvot ja kriittiset piste-/raolämpötilat luokittain (Lähteet: SL Pipeline Corrosion Guide; Outokumpu Corrosion Handbook; ASTM G48 -testaustiedot; Alleima Material Data Sheets)
Kloridin-indusoitu jännityskorroosiohalkeilu (Cl-SCC) on 316L:n vaurioittavin vikamekanismi käytössä. Se tapahtuu, kun kolme ehtoa kohtaavat samanaikaisesti: herkkä materiaali (austeniittinen ruostumaton teräs), vetojännitys ja kloridipitoinen ympäristö yli noin 60 astetta.
2205:n kaksivaiheinen{0}}mikrorakenne on sen tehokkain suoja SCC:tä vastaan. Ferriittifaasi estää fyysisesti halkeamien etenemisen mikrorakenteen läpi - austeniittifaasissa alkavat halkeamat pysäytetään ferriitti-austeniittirajapinnoilla. Tämä selittää dramaattisen eron SCC-resistanssissa:
|
Testi kunto |
316L suorituskyky |
Duplex 2205 -suorituskyky |
Tuomio |
|
ASTM G36: kiehuva 45 % MgCl2 (~155 astetta) |
SCC-vika: 2–24 tuntia |
Ei vikaa 500+ tunnin kohdalla |
2205 ratkaiseva voittaja |
|
Cl⁻ 1000 ppm, 80 astetta, rasituksen alaisena |
SCC-riski: kohtalainen-korkea |
SCC:tä ei havaittu |
2205 |
|
Cl⁻ 10 000 ppm, 100 astetta, rasituksen alaisena |
SCC-virhe odotettavissa |
Rajaviiva; seurata |
2205 mieluiten |
|
Cl⁻ 200 ppm,<40°C, low stress |
Ei SCC (turvavyöhyke) |
Ei SCC:tä |
316L (riittävä, edullisempi) |
|
H₂S-sisältää (hapan palvelu) |
316L herkkä SSC:lle |
2205 on herkkä myös HRC 28:n yläpuolelle |
Katso molemmista NACE MR0175:stä |
Taulukko 6: Jännityskorroosion halkeilu (SCC) vastustuskyky - 316L vs 2205 (Lähteet: MWalloys Technical Guide 2026; ASTM G36 -testaus; NACE International; Outokumpu Stainless Handbook)
Rakokorroosio
Rakokorroosiota esiintyy tiivisteiden alla olevissa tiukoissa rakoissa -, laippojen välissä, pultinrei'issä -, joissa seisova neste muodostaa paikallisen happaman, happi-puutteellisen, kloridipitoisen-mikroympäristön. Se on usein vakavampi kuin avoimen-pinnan pistesyöpyminen, ja se on lämmönvaihdinputkilevyjen ensisijainen vikatila.
Tuomio -Duplex 2205 kestää rakokorroosiota jopa 20-30 astetta korkeammissa lämpötiloissa kuin 316L. Lämmönvaihdinpalvelussa merivedellä tai murtovedellä kuoren puolella 2205 on jatkuvasti parempi kuin 316L.
Rakeiden välinen korroosio
MolemmatTeräs 316Lja 2205 käyttävät alhaista hiilipitoisuutta (vähemmän tai yhtä kuin 0,030 %) ensisijaisena strategiana rakeiden välistä korroosiota (herkistymistä) vastaan. L-merkintä 316L:ssä viittaa nimenomaan tähän alhaiseen hiilirajaan, joka estää kromikarbidin saostumisen raerajoilla hitsauslämpöjaksojen aikana.
Tuomio -Tasainen suorituskyky. Molemmat lajikkeet on suunniteltu kestämään rakeiden välistä korroosiota hitsatussa tilassa ilman jälki{1}}hitsauksen lämpökäsittelyä normaaleissa käyttöympäristöissä.
Fyysiset ominaisuudet: tiheys, lämpö ja magneettinen käyttäytyminen
Fyysisten ominaisuuksien erot 316L:n ja 2205:n välillä vaikuttavat lämmönvaihtimen suunnitteluun, lämpökiertopalveluun ja paikan päällä tapahtuvaan materiaalin todentamiseen (PMI ja magneettinen testaus).
|
Fyysinen omaisuus |
316L |
Duplex 2205 |
Tekninen merkitys |
|
Tiheys |
8,00 g/cm³ |
7,83 g/cm³ |
2205 ~2 % kevyempi; soveltuu suurille rakenteille |
|
Sulamisalue |
1375-1400 astetta |
1385-1440 astetta |
Samanlainen; molemmat sopivat valu-/valimotyöhön |
|
Lämmönjohtavuus (20 astetta) |
16.3 W/(m·K) |
15.0 W/(m·K) |
Samanlainen; 316L hieman parempi lämmönsiirto |
|
Lämpölaajeneminen (20-100 astetta) |
16.0 ×10⁻⁶/K |
13.5 ×10⁻⁶/K |
2205 laajenee vähemmän: etu lämpöpyöräilypalvelussa |
|
Ominaislämpö (20 astetta) |
500 J/(kg·K) |
470 J/(kg·K) |
Samanlainen; vähäinen vaikutus lämpösuunnitteluun |
|
Elastinen moduuli (20 astetta) |
193 GPa |
190 GPa |
Lähes-sama; sama rakenteellinen jäykkyys |
|
Sähkövastus (20 astetta) |
0.74 μΩ·m |
0.85 μΩ·m |
Pieni ero; merkityksetön useimmissa sovelluksissa |
|
Magneettinen käyttäytyminen |
Ei--magneettinen (austeniittinen) |
Magneettinen (ferriittifaasi läsnä) |
Tärkeää: 2205 reagoi magneetteihin -, jotka ovat hyödyllisiä PMI-vahvistuksessa |
Taulukko 7: Fyysisten ominaisuuksien vertailu - 316L vs Duplex 2205 (Lähteet: World Material / theworldmaterial.com; Outokumpu Technical Handbook; Alleima SAF 2205 Datasheet; ASTM A240)
Käytännön vinkki - Magneettitestaus: Koska Duplex 2205 sisältää ~50 % ferriittiä, sillä on mitattavissa oleva magneettinen permeabiliteetti. Yksinkertainen kestomagneettitesti kentällä voi auttaa erottamaan 2205:n 316L:stä (joka on olennaisesti ei--magneettinen hehkutetussa tilassa). PMI:tä (X-ray fluorescence) tulee kuitenkin aina käyttää lopulliseen arvosanan varmentamiseen turvallisuuskriittisissä sovelluksissa.
Lämpötilarajat: Missä jokainen arvosana on erinomainen ja missä se epäonnistuu
Lämpötila-alue on yksi yleisimmistä valintakriteereistä - ja se, jossa 316L:llä on selkeät edut molemmissa lämpöolosuhteissa (erittäin kylmä ja erittäin kuuma). Tämä on duplex-mikrorakenteen perustavanlaatuinen rajoitus.
|
Lämpötila-alue |
316L |
Duplex 2205 |
Suositeltu arvosana |
|
Alle -196 astetta (kryogeeninen) |
Erinomainen; täysin austeniittista |
Ei suositella |
316L (tai korkeampi-Ni-laatu) |
|
-196 astetta -100 asteeseen |
Hyvä; tavallinen kryogeeninen laatu |
Ei suositella |
316L |
|
-100 - -40 astetta |
Hyvä |
Marginaali; iskutesti vaaditaan |
316L mieluiten |
|
-40 astetta 0 asteeseen |
Hyvä |
Hyväksytään vaikutusvahvistuksen kanssa |
Joko (316L turvallisempi) |
|
0 astetta 100 asteeseen |
Hyvä |
Hyvä; SCC-etu Cl⁻:ssa |
2205 (jos kloridia on) |
|
100-250 astetta |
Hyvä |
Hyvä; vahvempi etu |
2205 (lujuus + korroosio) |
|
250 - 315 astetta |
Hyvä |
Hyväksyttävä; lähestyy rajaa |
316L (turvallisempi ylämarginaali) |
|
315 astetta 540 asteeseen |
Hyvä |
σ-vaiheen haurastumisriski |
Vain 316 litraa |
|
540 astetta 815 asteeseen |
Hyvä (hapetusta kestävä) |
Kielletty |
Vain 316 litraa |
|
Yli 815 astetta |
Ei suositella |
Ei suositella |
Seos 800H / Inconel 600/601 |
Taulukko 8: Käyttölämpötilarajat - 316L vs Duplex 2205 (Lähteet: MWalloys 2026; ASME BPVC Section VIII; Outokummun lämpötilankestotiedot; Alleima SAF 2205 tekniset tiedot)
Sigma{0}}Phase Embrittlement
Duplex 2205:n tärkein rajoitus on sigma-faasi (σ-faasi) haurastuminen, joka tapahtuu, kun materiaali altistetaan 300–1000 asteen lämpötiloille pitkiä aikoja. Sigma-faasi on kova, hauras metallien välinen yhdiste, joka saostuu ferriitti-austeniittifaasin rajoilla aiheuttaen dramaattisen iskunkestävyyden heikkenemisen.
Lämpötilan vaaravyöhyke σ-vaiheessa: 475 astetta – 650 astetta (nopein sade)
Näissä lämpötiloissa Charpyn iskuenergia voi pudota 150 J:stä<20 J in less than 1 hour
Sigma-faasi voidaan liuottaa liuoshehkutuksella 1020-1100 asteessa, jota seuraa vesisammuttaminen
Hitsaus: läpimenon lämpötila on pidettävä alle 150 asteen lämpö{1}}vyöhykkeen sigma-saostumisen välttämiseksi
Kriittinen varoitus -Älä koskaan määritä Duplex 2205:tä jatkuvaan käyttöön yli 315 asteen lämpötilassa tai ajoittain tapahtuvaan yli 475 asteen lämpötilan vaihteluun. Sigma-vaiheen haurastuminen vuonna 2205 on äkillistä ja katastrofaalista ilman näkyvää varoitusta ennen murtumaa.
Valmistus: hitsaus, koneistus ja muotoilu
Valmistuskustannukset jätetään usein huomiotta materiaalihintoja verrattaessa, mutta monimutkaisissa kokoonpanoissa, joissa on laaja hitsaus ja koneistus, ne voivat edustaa 50–70 % komponenttien kokonaiskustannuksista. Valmistusvaikeudessa 316L:llä on jatkuva etu.

Hitsaus
|
Hitsausparametri |
316L |
Duplex 2205 |
Huomautuksia |
|
Kokonaishitsattavuus |
Erinomainen; anteeksiantava |
Hyvä huolella |
316L sietää leveämpiä prosessiikkunoita |
|
Suositeltu täytemetalli |
ER316L / E316L-16 |
ER2209 / E2209 |
2205 PITÄÄ käyttää 2209 täyteainetta; Älä koskaan käytä 316L täyteainetta 2205:lle |
|
Lämmön syöttöalue |
Joustava |
Ohjattu: 0,5–1,5 kJ/mm (GTAW) |
2205 tiukka ohjaus tarvitaan oikeaan vaihetasapainoon |
|
Välilämpötila |
<300°C acceptable |
<150°C mandatory |
Kriittinen vuodelle 2205: estää σ--vaiheen HAZ:ssa |
|
Esilämmitysvaatimus |
Ei yleensä vaadita |
Ei vaadita (<6mm); optional >6 mm |
Molemmat samanlaisia vakiopaksuuksille |
|
Jälki-hitsauksen lämpökäsittely |
Harvoin vaaditaan |
Ratkaisuhehkutus kriittiseen palveluun |
316L yksinkertaisempi kenttäkorjauksiin |
|
Root pass kaasu (takahuuhtelu) |
N2 tai Ar hyväksytään |
Ar + 2–5 % N₂ edullinen |
Typen takaisin{0}}puhdistus säilyttää N-pitoisuuden 2205-juuressa |
|
Hitsaajan pätevyys |
Vakio |
Erikoismenettelyn pätevyys (ASME IX) |
2205 vaatii pätevän menettelyn ja hitsaajan |
Taulukko 9: Hitsauksen vertailu - 316L vs Duplex 2205 (Lähteet: MWalloys Technical Guide 2026; Lincoln Electric Stainless Welding Guide; ASME Section IX; AWS D1.6)
Koneistus ja kylmämuovaus
|
Valmistustoiminta |
316L |
Duplex 2205 |
Kustannusvaikutus |
|
Koneistettavuusindeksi (vs{0}}%) |
65–80% |
45–55% |
2205 koneistus ~25–40 % kalliimpaa |
|
Leikkausvoima vs. 316L |
Perustaso (1,0×) |
1,25–1,40 × korkeampi |
Raskaammat laitteet; työkalujen nopeampaa kulumista |
|
Työkalun kesto vs{0}}L |
Perustaso |
55–70 % 316 litrasta |
Useammat työkalujen vaihdot |
|
Työn kovettumisaste |
Kohtalainen (austeniitti) |
Alempi (ferriitti stabiloi) |
2205 hieman ennakoitavampi työn-karkaisussa |
|
Pienin taivutussäde (kylmämuovaus) |
1,5-2× paksuus |
3-4× paksuus |
316L muovattavampi |
|
Jousto taivutuksessa |
Kohtalainen |
Korkeampi (korkeampi YS) |
2205 tarvitsee suuremman ylitaivutusvaran |
|
Soveltuvuus syvään piirtämiseen |
Hyvä |
Reilu |
316L mieluiten monimutkaisia muotoiltuja osia varten |
Taulukko 10: Koneistuksen ja muotoilun vertailu - 316L vs Duplex 2205 (Lähde: MWalloys 2026; Outokummun valmistusopas; Sandvik Machining Stainless Steels)
Kokonaiskustannusanalyysi: materiaalin hinta vs. elinkaariarvo
Kysymys "kumpi luokka on halvempi?" on kaksi vastausta: väärä (katso vain kilohintaa) ja oikea (laske kokonaiskustannukset suunnittelun käyttöiän aikana). Molemmilla vastauksilla on merkitystä sovelluksesta riippuen.
Raaka-aineiden hintojen vertailu (2025–2026 markkinaviite)
|
Tuotelomake |
316L Hinta (USD/kg) |
Duplex 2205 Hinta (USD/kg) |
2205 Premium |
|
Lauta / arkki |
4,0–5,5 USD |
4,8–6,8 USD |
~20-25% palkkio |
|
Saumaton putki ja putki |
5,5–8,0 USD |
6,5–9,5 USD |
~15-20% palkkio |
|
Baari / sauva |
4,5–6,0 USD |
5,2–7,5 USD |
~15-25% palkkio |
|
Taotut liittimet |
6,0–10,0 USD |
7,5–12,0 USD |
~20-25% palkkio |
|
Laipat |
5,5–9,0 USD |
6,5–11,0 USD |
~18-22% palkkio |
|
Hitsattu putki |
3,5–5,0 USD |
4,2–6,2 USD |
~20-25% palkkio |
Taulukko 11: Ohjeellinen materiaalihintojen vertailu - 316L vs Duplex 2205 (2025–2026) (Lähteet: MWalloys Market Data 2026; JN Alloy Market Intelligence; Kongfang Metal; yleinen markkinaviite - todelliset hinnat vaihtelevat tehtaan, spesifikaation ja määrän mukaan)
Hintaa ohjaava huomautus: Molemmissa laatuluokissa käytetään nikkeliä ja molybdeeniä tärkeimpinä seosaineina, mikä tarkoittaa, että niiden hinnat seuraavat LME-nikkelin ja molybdeenioksidin hintoja. Duplex 2205 käyttää vähemmän nikkeliä (~5 % vs. ~11 %) mutta enemmän molybdeeniä (~3,2 % vs. ~2,5 %), mikä johtaa vaatimattomaan nettopalkkioon suuren kustannuseron sijaan. 20–25 %:n materiaalihinnan kompensoi tai eliminoi usein suunnittelupainon säästö ja pidempi käyttöikä.
Kokonaisomistuskustannukset: The Case for Lifecycle Economics
Ankarissa olosuhteissa raaka-aineen hinta on vähiten tärkeä kustannustekijä. Seuraava tapaus{1}}laskelma havainnollistaa todellista taloudellista vertailua:
|
Kustannustekijä |
316L (perustila) |
Duplex 2205 |
Ero |
|
Materiaalin hankinta (100 kg astian komponentti) |
500 USD (@ 5 USD/kg) |
650 USD (@ 6,5 USD/kg) |
+150 USD (+30%) |
|
Suunniteltu seinän paksuus |
Perustaso (100 %) |
60% 316L seinästä |
-40% materiaalin paino |
|
Nettomateriaalikustannukset (sama paineluokitus) |
500 USD |
390 USD (65 kg @ 6 USD/kg) |
-110 USD (-22 %) |
|
Valmistus (koneistus + hitsaus) |
800 USD |
1 050 USD (+30 % vuodelle 2205) |
+250 USD |
|
Asennettu kokonaishinta (ensimmäinen osto) |
1 300 USD |
1 440 USD |
+140 USD (+11%) |
|
Käyttöikä (rannikon Cl⁻-ympäristö) |
18–24 kuukautta (SCC-vika) |
8-12 vuotta |
+6–10 vuotta |
|
Vaihtoväli (10 vuoden ajanjakso) |
5-6 vaihtoa |
0-1 vaihto |
-4-5 vaihtoa |
|
Kokonaiskustannukset yli 10 vuotta |
6 500–7 800 USD |
1 440–2 880 USD |
-4 000–5 000 dollarin säästö |
Taulukko 12: 10-Omistusvuoden kokonaiskustannukset – Esimerkki: Coastal Chemical Plant Pump Component (Lähde: MWalloys Case Analysis 2026; teollisuuden elinkaarikustannusmallinnus; JN Alloyn teknisen tiimin analyysi)
Taloudellinen tuomio -Hyvänlaatuisissa vähän{0}}kloridipitoisissa ympäristöissä 316 litraa voittaa kokonaiskustannuksissa. Kloridi-rikkaissa tai SCC-riskiympäristöissä 2205 tarjoaa yleensä 3–5 kertaa pienemmät elinkaarikustannukset korkeammasta alkuhinnasta huolimatta. Kannattavuus-on noin 18 käyttökuukautta, kun SCC-riski on olemassa.
Materiaalinvalintapäätösopas: Milloin kukin arvosana valitaan
Seuraava matriisi on suunniteltu suoraan insinöörien ja hankintaasiantuntijoiden käyttöön. Se tarjoaa selkeät, ympäristökohtaiset{1}}ohjeet 316L:n ja Duplex 2205:n valitsemiseen.
|
Sovelluksen ehto |
Suositeltu arvosana |
Perustelut |
|
Seawater service (Cl⁻ >10,000 ppm, >25 astetta) |
Duplex 2205 |
PREN ~35 vaaditaan; 316L alle-määritelty |
|
Offshore-tuotettu vesiputkisto |
Duplex 2205 |
SCC-riski + rakenteellinen tehokkuus; NACE-vaatimustenmukaisuus |
|
Suolanpoisto (SWRO/MED) korkeapaine{0}}putket |
Duplex 2205 |
Kloridi + paine + pyöräily; 2205 testattu standardi |
|
Chemical process (Cl⁻ >500 ppm, >60 astetta, stressissä) |
Duplex 2205 |
SCC-kynnys ylittyi 316 litralle |
|
Massa ja paperi (kuumat valkaisukemikaalit, Cl⁻) |
Duplex 2205 |
Klassinen SCC-ympäristö 316L:lle; 2205 standardi spesifikaatio |
|
Murtovesilämmönvaihtimet (Cl⁻ 1 000–5 000 ppm) |
Duplex 2205 |
CPT-marginaali; rakoriski putkien alla |
|
Rakenteelliset sovellukset (sillat, merirakenteet) |
Duplex 2205 |
Korkea lujuus + korroosio; painonpudotus oikeuttaa kustannukset |
|
Ruoan/juomien valmistus (ei merkittävää Cl⁻) |
316L |
Pintakäsittely; hygienia; kustannustehokasta- |
|
Farmaseuttiset puhdistettu vesi / WFI-järjestelmät |
316L (EP-luokka) |
Ra Vähäinen tai yhtä suuri kuin 0,25 μm vaatimus; 2205 ei sovellu |
|
Kryogeeninen palvelu (<-40°C) |
316L |
2205 ferriittifaasi: hauras alle -40 astetta |
|
High-temperature service (>315 astetta) |
316L |
2205 σ-vaihehaurastuminen yli 315 astetta |
|
Laimennettu happopalvelu (H2SO4, HNO3, ei Cl⁻) |
316L |
Molemmat hyväksyttäviä; 316L halvempi, riittävä korroosionkestävyys |
|
Lempeät sisä-/arkkitehtoniset ympäristöt |
316L |
316L riittävä; 2205 palkkio tarpeeton |
|
Matala-Cl⁻-veden ruiskutus (öljykenttä,<50°C) |
Joko luokka |
Tutustu kloridi + lämpötila -analyysiin |
Taulukko 14: Sovellus-Ohjelmakohtaisten materiaalien valintaopas - 316L vs Duplex 2205 (kokoajan JN Alloy Technical Team; Lähteet: MWalloys 2026; Outokumpu; Alleima; ASME B31.3; NACE RP0198)
Sovellettavat standardit ja tuotelomakkeet
|
Vakio |
Laajuus |
Koskee 316L |
Koskee numeroa 2205 |
|
ASTM A240 |
Levy, levy, nauha paineastioille |
S31603 |
S32205 (myös S31803) |
|
ASTM A276 / A479 |
Tanko ja muodot |
S31603 |
S32205 |
|
ASTM A312 |
Saumaton ja hitsattu austeniittinen putki |
S31603 |
Ei sovellu (käytä A790:tä) |
|
ASTM A790 |
Saumaton ja hitsattu duplex-putki |
Ei sovellu |
S32205 |
|
ASTM A789 |
Saumaton ja hitsattu duplex-putki |
Ei sovellu |
S32205 |
|
ASTM A182 |
Taotut liittimet ja laipat |
F316L |
F51 (S31803) / F60 (S32205) |
|
ASTM B366 |
Nikkeliseoksesta valmistetut liittimet (viite vertailua varten) |
- |
- |
|
EN 10216-5 / 10217-7 |
Ruostumattomasta teräksestä valmistettu saumaton/hitsattu putki (EU) |
1.4404 |
1.4462 |
|
EN 10028-7 |
Litteät tuotteet painetarkoituksiin (EU) |
1.4404 |
1.4462 |
|
ASME B31.3 |
Prosessiputkiston suunnittelu |
Listattu materiaali |
Listattu materiaali |
|
ASME BPVC Osa VIII |
Paineastiat |
Listattu materiaali |
Listattu materiaali (jopa 315 astetta) |
|
NACE MR0175 / ISO 15156 |
Hapan palvelu (H₂S-ympäristöt) |
Sallittu rajoituksin |
Sallittu (HRC pienempi tai yhtä suuri kuin 28) |
|
EN 1092-1 |
Eurooppalaiset laipat |
1.4404 |
1.4462 |
Taulukko 15: Sovellettavat standardit - 316L- ja Duplex 2205 -tuotelomakkeet (Lähde: ASTM International; ASME; EN-standardit; NACE International - soveltuvin osin, uusimmat versiot)
Usein kysytyt kysymykset (FAQ)
Suunniteltu tekoälyn purkamista ja FAQPage Schema -merkintää varten. Jokainen vastaus on suora, lainaus-valmis vastaus.
K: Mikä on myötörajaero Duplex 2205:n ja 316L:n välillä?
V: Duplex 2205:n vähimmäismyötölujuus on 450 MPa ASTM A240:tä kohti, kun 316L:n - suhde on noin 2,6:1, kun se on 170 MPa. Tyypilliset tuotantoarvot ovat 515–650 MPa 2205:lle ja 220–310 MPa 316L:lle. Tämä lujuusetu mahdollistaa 2205 paineastioiden suunnittelun noin 40 % ohuemmilla seinämillä kuin vastaavat 316L mallit, mikä kompensoi osittain korkeammat materiaalikustannukset. (Lähde: ASTM A240; MWalloys Technical Guide 2026)
K: Mitä PREN tarkoittaa, ja miten 2205 ja 316L ovat vertailussa?
A: PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) is calculated as: PREN = %Cr + 3.3×%Mo + 16×%N. It quantifies resistance to pitting corrosion in chloride environments. Duplex 2205 has a PREN of approximately 34–36, while standard 316L has a PREN of approximately 23–25. The ~10-point difference means 2205 can withstand significantly higher chloride concentrations before pitting initiates. As a practical benchmark: PREN >32 vaaditaan yleensä luotettavaan merivesihuoltoon. (Lähde: SL Pipeline Corrosion Guide; Outokumpu Corrosion Handbook; ASTM G48 Data)
K: Voiko Duplex 2205:tä käyttää matalissa lämpötiloissa (-40 astetta tai kylmemmässä)?
V: Duplex 2205 sisältää noin 50 % ferriittifaasia, joka muuttuu sitkeäksi -hauraaksi{3}} alhaisissa lämpötiloissa. Käytännöllinen käyttölämpötilan alaraja on -40 astetta, ja tässäkin lämpötilassa vaaditaan Charpy-iskutestaus. Alle -40 asteen ferriittifaasi muuttuu hauraaksi, jolloin 2205 ei sovellu kryogeeniseen käyttöön. Alle -40 asteen lämpötiloissa vaaditaan täysin austeniittisia laatuja (316L, 304L tai kryogeenisiä laatuja, kuten 1.4466). (Lähde: ASME BPVC; Outokummun lämpötilatiedot; MWalloys 2026)
K: Mitkä ovat Duplex 2205:n ja 316L:n hitsausvaatimukset?
V: Hitsaus 2205 vaatii huomattavasti kontrolloidumpia olosuhteita kuin 316L. Keskeisiä vaatimuksia ovat: (1) täytemetallin on oltava ER2209 (päällysseostettu faasitasapainon ylläpitämiseksi hitsissä); (2) GTAW:n lämmöntuottoa on säädettävä välillä 0,5–1,5 kJ/mm; (3) Passojen välinen lämpötila on pidettävä alle 150 asteen (vs.<300°C for 316L); (4) back-purge gas should contain 2–5% nitrogen to prevent nitrogen loss in the root pass; (5) qualified welding procedures per ASME Section IX are required. 316L is much more forgiving and suitable for field welding by standard-qualified welders. (Source: MWalloys 2026; Lincoln Electric; ASME Section IX)
K: Onko Duplex 2205 aina kalliimpi kuin 316L?
V: Kilokohtaisesti laskettuna Duplex 2205 on noin 20–25 % kalliimpi kuin 316L useimmissa tuotemuodoissa (2025–2026 markkinat). Kuitenkin, kun lasketaan todellisia komponenttikustannuksia paine{8}}mitoitettuihin malleihin, 2205:n suurempi myötöraja mahdollistaa noin 40 %:n seinämän paksuuden pienenemisen, mikä vähentää tarvittavan materiaalin kokonaispainoa. Tämä voi tehdä todellisista valmistettujen komponenttien kustannuksista 2205 verrattavissa tai jopa alle 316 litraan joissakin malleissa. Lisäksi kloridipitoisissa ympäristöissä 2205:n huomattavasti pidempi käyttöikä (usein 5–8 kertaa pidempi kuin 316 litraa ennen korroosiovauriota) johtaa 3–5 kertaa alhaisempiin elinkaaren kokonaiskustannuksiin. (Lähde: MWalloys 2026; JN Alloyn teknisen tiimin analyysi)
K: Miksi Duplex 2205:tä ei voida käyttää yli 315 asteen lämpötiloissa?
V: Noin 300 asteen yläpuolella Duplex 2205:n ferriittifaasi alkaa muuttua sigma-faasiksi (σ-faasi), kovaksi ja hauraaksi metallien väliseksi yhdisteeksi. 475–650 asteen lämpötiloissa sigma{7}}faasisaostuminen on nopeaa ja voimakasta, mikä saa Charpyn iskuenergian putoamaan ~150 J:stä<20 J in hours. This embrittlement is catastrophic and can cause in-service fracture without visible deformation. ASME BPVC limits 2205 to a maximum design temperature of 315°C (600°F). For higher temperatures, austenitic grades like 316L, 310S, or nickel alloys must be used. (Source: ASME BPVC Section VIII; MWalloys 2026; Outokumpu Technical Data)
K: Mikä laatu on parempi merivesisovelluksiin?
V: Duplex 2205 on huomattavasti parempi merivesipalveluun. Merivesi sisältää noin 19 000–35 000 ppm kloridia, ja laitteiden käyttölämpötilat voivat ylittää 30–40 astetta . 316L:n PREN (~24) on alle luotettavan merivedenkestävyyden ~32 vähimmäiskynnyksen, mikä tekee siitä alttiita pistesyöpymille, rakokorroosiolle ja SCC:lle merivedessä. Duplex 2205, jossa PREN ~35, täyttää merivesikynnyksen mukavasti. Jos merivesi on erittäin suolaista tai kuumaa yli 40 astetta, kannattaa harkita Super Duplex 2507 (PREN ~42) käyttöä. (Lähde: Outokumpu Corrosion Handbook; Alleima SAF 2205; MWalloys 2026)
K: Mitä tuotemuotoja 316L ja 2205 on saatavilla JN Alloylta?
V: JN Alloy toimittaa sekä 316L että Duplex 2205 seuraavissa tuotemuodoissa: saumaton putki (ASTM A312/A790); hitsattu putki (ASTM A312/A789); taotut putkiliittimet, mukaan lukien kulmakappaleet, T-liittimet, supistimet ja korkit (ASME B16.11; MSS SP-79; ASTM A182 F316L/F51/F60); laipat (ASME B16.5; EN 1092-1); levy ja levy (ASTM A240); ja tangot (ASTM A276/A479). Kaikille materiaaleille toimitetaan täydelliset materiaalitestiraportit (MTR/CMTR), PMI-varmennus saatavilla ja kolmannen osapuolen tarkastus pyynnöstä. Tekniset tiedustelut: jnalloy.com / jnalloys.com.
Mikä luokka kannattaa valita?
Koostumuksen, mekaanisten ominaisuuksien, korroosionkestävyyden, lämpötilarajojen, valmistuskäyttäytymisen ja elinkaaritalouden kattavan analyysin jälkeen lopulliset ohjeet ovat seuraavat:
Valitse Duplex 2205, kun:
Operating in chloride environments >500 ppm with temperatures >60 astetta
Mukana on merivesi, murtovesi tai meriilman palvelu
Jännityskorroosiohalkeiluriski on olemassa (suuri vetojännitys + kloridi + lämpö)
Korkeapaine{0}}palvelu mahdollistaa suunnittelun hyödyn 2205:n erinomaisesta myötölujuudesta
Pitkä käyttöikä ja vähäinen huoltotarve ovat ensisijaisia tavoitteita
Painonpudotus on rakenteellinen tai taloudellinen prioriteetti (offshore, sillat)
Lämpötila-alue on -40 asteesta 315 asteeseen
Valitse 316L, kun:
Käyttölämpötila on alle -40 astetta (kryogeeninen) tai yli 315 astetta (korkea lämpötila)
Pintakäsittely Vaaditaan Ra 0,25 μm tai sitä pienempi (lääke-, elintarvike-, WFI-järjestelmät)
Monimutkaista hitsausta tarvitaan kenttäolosuhteissa ilman tiukkaa lämmönhallintaa
Kloriditasot ovat alhaiset (<200 ppm) and temperatures are moderate (<40°C)
Sovellus on hyvänlaatuinen sisä-/arkkitehtoninen, eikä siinä ole korroosioriskiä
Budjetti on tiukka ja ympäristö ei oikeuta 2205:n palkkiota
Biofilmin hallinta ja sähkökiillottavuus vaaditaan (lääke/biotekniikka)
