Hastelloy B3 -reaktorin valmistus: hitsauksen, vuorauksen ja laadunvalvonnan parhaat käytännöt

Sep 10, 2026

Jätä viesti

A Hastelloy B3reaktori valmistetaan hitsaamalla vähän{0}}hiilistä Ni-Mo-levyä (UNS N10675) tiukan lämmön-syötön hallinnassa, käyttämällä sopivaa B3-täyteainetta (AWS ERNiMo-10) ja tarkistamalla jokainen liitos PMI + RT/PT:llä sekä hydrostaattinen testi. Säädä puhtaus, välilämpötila ja peittomenetelmä oikein, niin astia pitää suolahappoa 0–40 % lämpötiloissa kiehumispisteeseen asti.

 

Hastelloy B3 Reactor Fabrication

 

Mikä on Hastelloy B3 ja miksi sitä käytetään reaktoreihin?

 

Hastelloy B3 (UNS N10675, W.Nr. 2.4600) on nikkeli-molybdeeniseos, joka on suunniteltu erityisesti vähentämään- happoa, ja se on työhevosmateriaali reaktoreille, jotka käsittelevät kloorivetyhappoa, märkää HCl-kaasua, rikkihappoa (Lesphospho tai yhtä suuri määrä happoa kuin rikkihappoa) kloridi-rikkaat prosessivirrat, joissa ruostumattomat teräkset ja jopa C-276 epäonnistuvat.

 

Lejeerinki sisältää noin 28 % molybdeeniä ja 1–3 % rautaa nikkelipohjaisella pohjalla, kromi on pidetty erittäin alhaisena (alle tai yhtä suuri kuin 3 %) ja rauta + kromi on päällystetty hauraiden Ni₄Mo- ja sigmafaasien muodostumisen rajoittamiseksi altistuksen aikana 600–900 asteeseen. Tämä vaihe{8}}kontrollikemia erottaa B3:n edeltäjästään Hastelloy B:stä (joka kärsi hitsin HAZ-halkeilusta) ja C-276:sta (jossa on enemmän Cr:a hapettavaan toimintaan, mutta joka on alttiimpi saostumiselle pitkäaikaisessa käyttöaltistuksessa). Reaktoriastiassa tämä merkitsee ennustettavissa olevia korroosionopeuksia - tyypillisesti 0,05–0,25 mm/v 20 % HCl:ssä 80 asteessa - ja valmistettavana hitsissä, joka ei halkeile jäähtyessään.

 

JN metalliseos varastot Hastelloy B3 levyt, levyt, tankot, hitsauspäällyslanka ja hitsauspäällysnauha; toimitamme niitä raaka-aineena ja esimuotoiltuina päinä-, kuorina ja kokonaisina reaktoriastioina kemian-, lääke- ja litiuminjalostusasiakkaille.

 

Miten Hastelloy B3 verrataan B2:een ja C-276:een reaktoripalvelussa?

 

Valitse oletuksena B3 hallitseville ja puhtaille pelkistävissä happovirroille HCl-, valitse B2 vain, kun ASME-koodi tai vanha tietojoukko sitä vaatii, ja valitse C-276 vain, kun virta muuttuu hapettaviin epäpuhtauksiin (Fe³⁺, Cu²⁺, HNO₃, liuennut happi).

 

Päätös perustuu prosessin Pourbaix-kaavioon -, erityisesti redox-potentiaaliin ja kloriditasoon. Alla olevassa taulukossa on yhteenveto käytännön tekniikan kompromisseista, joita JN Alloyn suunnittelutiimi käyttää reaktorin hyväksymisessä.

 

Valintakriteeri

Hastelloy B3 (UNS N10675)

Hastelloy B2 (UNS N10665)

Hastelloy C-276 (UNS N10276)

Pohjan koostumus

Ni – 28 Mo – 1,5 Fe – 1 Kr

Ni – 26 Mo – 2 Fe – 1 Kr

Ni – 16 Mo – 15 Cr – 5 Fe – 4 W

ASME-koodikotelo

Code Case 2486 (taottu)

ASME SB-333 1980-luvulta lähtien

ASME SB-334, yleisesti hyväksytty

20 % HCl, 80 asteen korroosionopeus

0,05–0,15 mm/vuosi (erinomainen)

0,05–0,20 mm/vuosi (erinomainen)

0,20–0,50 mm/vuosi (hyväksyttävä)

10 % H₂SO₂, 100 asteen korroosionopeus

< 0.10 mm/yr

< 0.10 mm/yr

0,10–0,30 mm/v

Kestää hapettavia happoja (FeCl3, HNO3)

Huono- välttää

Huono- välttää

Erinomainen

HAZ-halkeilutaipumus hitsauksen jälkeen

Matala (stabiloitu kemia)

Keskitaso (vaatii tiukan PWHT-valvonnan)

Matala

Hitsattavuus/täytemetalli

AWS ERNiMo-10

AWS ERNiMo-7

AWS ERNiCrMo-4

Tyypillinen reaktorin käyttötapaus

HCl-absorboijia, kloori-alkalia, litiumsuolaa

Vanhat HCl-reaktorit, rikkihappoalkylointi

Sekoitettu{0}}happoreaktorit, FGD-pesurit

 

Keskeiset takeet hankinnoista:C-276:n määrittäminen puhtaalle HCl-astialle on yleisin näkemämme yli-spesifikaatio. Insinöörit maksavat 25–40 % enemmän C-276-kuoresta, kun B3 olisi toiminut sen paremmin käytössä. Päinvastoin, B3:n määrittäminen typpihappoa tai rautakloridia sisältävälle virralle johtaa nopeaan rei'itykseen - C-276 tai jopa metalliseos 20 on oikea nimitys.

 

Mitkä ovat parhaat hitsauskäytännöt Hastelloy B3 -reaktoreille?

 

Hitsaa B3 kaasuvolframikaarihitsauksella (GTAW / TIG) käyttämällä AWS ERNiMo-10-täyteainetta, pidä välilämpötila 93 asteessa (200 astetta F) tai sen alapuolella, rajoittaa lämmöntuottoa 0,5–1,5 kJ/mm ja vältä hitsauksen jälkeistä lämpökäsittelyä, ellei menettelyn pätevyys sitä erityisesti vaadi.

 

What Are the Best Welding Practices for Hastelloy B3 Reactors

 

B3 on kiinteä-liuos-vahvistettu metalliseos, joten sen mekaaniset ominaisuudet tulevat Ni-Mo-matriisista -, eivät kovasta faasista, joka tarvitsee karkaisua. Itse asiassa lämpö on vihollinen: pitkäaikainen altistuminen 600–900 asteeseen saostaa Ni₄Mo:ta ja pitkän -kantaman-vaiheen, joka kovettaa metalliseoksen, mutta haurauttaa sen ja laskee sen korroosionkestävyyttä 30–60 %. Siksi hitsausmenettelyssä on:

 

  1. Käytä sopivaa täyteainetta (ERNiMo-10)- AWS A5.14 luokittelee sen B3-luokkaan. ERNiMo-7 (B2-täyteaine) on metallurgisesti hyväksyttävä, mutta siitä puuttuu B3-faasistabilointi; älä korvaa ERNiCrMo-4:ää (C-276-täyteaine) pelkistävässä happopalvelussa, koska se nostaa Cr-pitoisuutta ja vähentää HCl:n vastustuskykyä.
  2. Pidä lämmöntuotto välillä 0,5-1,5 kJ/mm.6 mm:n seinällä tämä tarkoittaa noin 80–120 A DCEN:ssä 2,4 mm:n volframielektrodilla ja 8–12 l/min argontaustalla.
  3. Korkin välilämpötila 93 astetta (200 astetta F).Käytä lämpötilan-osoittimia (Tempil-tangot, mitoitettu 93 asteeseen) jokaisessa hitsauksessa - tämä on yksittäinen eniten mainittu poikkeama B3-valmistusauditoinneissa.
  4. Ohita PWHT oletuksena.B3-astia ei tyypillisesti vaadi hitsauksen jälkeistä-lämpökäsittelyä korroosion vuoksi. Liuoshehkutusta 1065 asteessa ja sen jälkeen nopeaa jäähdytystä käytetään vain voimakkaasti kylmässä{4}}työstetyissä päissä tai vakavan muovauksen jälkeen.
  5. Puhdista juuri ja takapuoli argonilla tai argon{0}}heliumilla.B3:ssa ei ole titaania tai alumiinia, joka toimisi hapettumisenestoaineena; juuren happikontaminaatio johtaa sokerimaisiin oksidikalvoihin ja helmien alahuokoisuuteen. Takasuojuksesta ei- voida neuvotella kehäsaumoissa.

 

Jos paksuus on yli 19 mm, vaihda plasma- tai kuuma{1}}lanka GTAW:hen. vaihda peittokaarihitsaukseen (SAW EQNiMo-10-nauhalla). JN Alloyn valmistustiimi käyttää molempia ja voi pyynnöstä jakaa päteviä WPS-arkkeja.

 

Mitä täytemetallia tulisi käyttää B3-hitsaukseen - Match vai Overmatch?

 

Käytä sopivaa täyteainetta, AWS ERNiMo-10 (tai nauhaa EQNiMo-10), B3-B3-hitsauksissa; ainoa yleisesti hyväksytty ylisovitus on ERNiCrMo-4 (C-276-täyteaine), kun astia siirtyy C-276-laippaan tai -suuttimeen.

 

Nikkeliseosten "sopiva" täyteaine tarkoittaa samaa koostumusperhettä kuin epäjalometalli - ei bittiä-ja -bitti on sama, mutta samassa AWS-luokituksessa. B3:lle tämä on ERNiMo-10 (ASME SFA-5.14). Kaksi käytännön skenaariota rikkoo ottelusääntöä:

 

  • Erilaiset liitokset kuin C-276 tai Alloy 625 laipat.ERNiCrMo-4 on alan standardi siirtymätäyteaine, koska se sietää sekä B3:n että C-276:n laimennusta ja kestää halkeilua. JN Alloy toimittaa tavallisesti B3- ja C-276-laippojen päällekkäisiä siirtymiä tällä täyteaineella.
  • Erilaiset liitokset kuin hiili- tai niukka{0}}seostettujen terästen kuoret.Käytä ensin ERNi-1 tai ERNiCrMo-3 voita, sitten ERNiMo-10 B3-puolella. Tehdäeisuorita ERNiMo-10 suoraan hiiliteräkselle - se halkeilee hiilen laimentamisesta.

 

Säilytä täytemetallivarasto erityisissä, merkityissä kaapeissa 5–25 asteessa ja < 50 % suhteellisessa kosteudessa; paista uudelleen yli neljä tuntia avoinna oleva täyteaine AWS A5.01 -säilytysohjeen mukaisesti.

 

Kuinka sinun pitäisi hallita lämmönsyöttöä B3-hitsausvirheiden välttämiseksi?

 

Tallenna jokaisen hitsauskierron ampeerit, jännite ja kulkunopeus WPS-kuljettimeen; hylkää kaikki läpikulku, joka ylittää 1,5 kJ/mm tai yli 93 astetta.

 

How Should You Control Heat Input to Avoid B3 Weld Defects

 

Kaksi lämpö{0}}syötön ohjauksen estävää vikaa ovat sitkeys-dip cracking (DDC) HAZ:ssa ja hauraan Ni₄Mo-faasin saostuminen fuusiorajaa pitkin. Molemmat ovat ajasta-ja-lämpötilasta{5}}riippuvaisia, ja molemmat ovat havaittavissa vain metallografisella tutkimuksella - kun näet ne, olet jo korjaamassa. Ohjauspiste on toimiva, ei analyyttinen.

 

Käytännöllinen lämmön{0}}syöttökaava jokaiseen matkakorttiin:Lämmönsyöttö (kJ/mm)=(V × A × 0,06) / (matkanopeus cm/min), käyttämällä GTAW:n standardia 60 % valokaaren hyötysuhdetta.

 

12 mm B3 hitsatun päittäisliitoksen juuri-puoli kuuma, aseta V=10 V, A=100 A, kulkunopeus 8 cm/min:(10 × 100 × 0,06) / 8=0.75 kJ/mm- mukavasti 1,5 kJ/mm katon sisällä.

 

Jos toimenpiteen hyväksyntä (PQR) tehtiin nopeudella 1,2 kJ/mm, WPQ rajoittaa tuotantohitsaukset arvoon Alle tai yhtä suuri kuin 1,2 kJ/mm - ei pienempi tai yhtä suuri kuin 1,5 kJ/mm. PQR-katto on aina tiukempi kuin yleisohje.

 

Mitä esi-hitsauksen jälkeistä-puhdistusta ja jälkikäsittelyä B3 vaatii?

 

Esihitsaus, rasvanpoisto, hankaava-kiillotusaine ja asetoni-pyyhe neljän tunnin kuluessa hitsauksesta; Suorita-hitsauksen jälkeen täysi peittaus (HNO₃ + HF) ja passivointi, mutta ohita jännityksen-poistolämpökäsittely.

 

Nikkeli-molybdeenilejeeringit eivät muodosta itsestään-parantuvaa passiivikalvoa ruostumattoman teräksen tapaan. Mikä tahansa öljy, merkkiaine, rikki tai lyijy, joka koskettaa pintaa ennen hitsausta, muuttuu pinnanalaiseksi sulfidi- tai oksidinauhaksi - taattu korroosion aloituskohta HCl:ssä. JN Alloyn käyttämä esi-hitsauksen puhdistussarja on:

 

  • Poista rasvaasetoni- tai isopropyylialkoholipyyhkeellä, nukkaamattomalla{0}}kankaalla.
  • Mekaaninen hankauserityisellä ruostumattomasta-teräsharjalla tai 60-karkeudella alumiinioksidiläppälevyllä – älä koskaan käytä pyörää, joka on aiemmin koskettanut hiiliterästä.
  • Lopullinen liuotinpyyheneljän tunnin sisällä kaaren osumisesta; jos alue on pidempi,{0}}hankaa se uudelleen.
  • Peitä voimapaperilla tai muovillajos hitsausliitos pysyy paikallaan yön yli ennen{0}}asennusta.

 

Jälki-hitsaa, peitaa koko sisäpinta 10–20 % HNO₃ + 1–3 % HF -hauteella 50–60 asteessa, huuhtele sitten deionisoidulla vedellä ja kuivaa. Tämä poistaa hitsin jättämän lämpösävyn ja kromi-puutteen.Äläsuorita 595 asteen jännityksenpoisto -, että lämpötilaikkuna on juuri siellä, missä Ni₄Mo-saostuminen kiihtyy.

 

Kuinka valitset vuorattujen, päällekkäisten ja kiinteiden B3-reaktorien välillä?

 

Käytä kiinteää B3:a halkaisijaltaan alle ~2 m ja 5 m³:n astioihin; käytä hitsattua-päällyspäällystettä-vuorattua hiiliterästä suurempiin-kenttäreaktoreihin; käytä löysää arkkivuorausta vain matalapaineisiin-vaihdettaviin{7}}vuoraussovelluksiin.

 

Kiinteä B3 on puhtain metallurginen ratkaisu, mutta myös kallein - B3-levy maksaa noin 6–9 kertaa ASTM A516-70-hiiliteräslevyn hintaa. Halkaisijaltaan 4 m × 8 m korkean reaktorin pääomakustannusten delta on kuusi numeroa. Päällyspäällystetty muotoilu palauttaa suurimman osan korroosionkestävyydestä murto-osalla kustannuksista.

 

Suunnitteluvaihtoehto

Pääomakustannuspalkkio

Paras

Rajoitukset

Kiinteä B3

Korkein

Pienet reaktorit < 5 m³, ultra-puhdas lääke / litium

Raskas hissi, kalliit korjaukset

Hitsaus-peitto-vuorattu CS

~30-40 % kiinteästä hinnasta

Kentälle{0}}asennettuja reaktoreita 5–50 m³

Päällystyksen on oltava suurempi tai yhtä suuri kuin 3 mm, ASME SA-265:n mukainen

Löysä arkkivuori

~25 %

Säiliötila, matalapaineinen{0}}HCl-varasto

Vastahitsaus suuttimen läpiviennissä on vuotoriski

 

Useimmille kemian asiakkaille JN Alloy toimittaa ahitsattava-päällys-vuorattu astia: A516-70 pohjakuori, B3-päällysnauha hitsattu korroosiopintaan, sitten jälki-peittoainehehkutus 1065 asteessa ja jäähdytys korroosionkestävyyden palauttamiseksi. Tämä antaa 3–6 mm:n korroosionvaran metallurgisesti sidotun vuorauksen kanssa – ei rakoa hapon imeytymiselle taakse.

 

Mitkä hitsauspinnoitustekniikat toimivat parhaiten B3-reaktorin vuorauksissa?

 

Käytä liuska-elektrodi upokaarihitsausta- (SAW-S) ja EQNiMo-10 nauhaa (yleensä 30 × 0,5 mm) bulkki- ja elektro-kuonahitsaukseen (ESW) kosmeettiseen-takaisin- tai kaksikerroksiseen pinnoitukseen. ERNiMo-10.

 

What Weld Overlay Techniques Work Best for B3 Reactor Linings

 

Halkaisijaltaan 5 m × 8 m:n reaktoriastian peittäminen vaatii ~200 kg täyteainetta korroosiopinnan neliömetriä kohden. Se ei ole käsityötä-. SAW-nauhan päällystys nopeudella 250–400 mm/min 600–800 A nauhalla on vakiotuotantoprosessi. Kolme toimintasääntöä:

 

  1. Säilytä päällys suurempi tai yhtä suuri kuin 3 mm lopullisessa kemiassa.Hiili-terässubstraatin laimennus voi vetää Cr:a ja Fe:ta ylös ja Mo:ta alas - paksuuden alle tai matalat-laskeumat muodostavat kerroksen, joka ei ole enää "B3".
  2. Käytä ensin taustapeittoa.Hitsaa 2–3 mm voita ERNiCrMo-4:ää hiiliteräkseen ja suorita sitten ERNiMo-10-päällys. Voi toimii siirtymätäyteaineena, joka sietää hiilen laimentumista.
  3. Tarkista peittoaineen kemia.Ota kemiallinen analyysikuponki jokaisen peittokampanjan alussa, sitten yksi jokaista 200 mm:n astian pituutta kohden. Spec: 27–32 % Mo, pienempi tai yhtä suuri kuin 3 % Cr, enintään 3 % Fe lopullisella peittopinnalla, ASME SA-265 mukaan.

 

ESW (elektro-kuonanauhahitsaus) on nopeampi, mutta tuottaa karkeamman rakeen ja hieman alhaisemman Mo-talteenoton; JN Alloy käyttää sitä yli 25 m³:n astioissa, joissa tuotantokapasiteetti on tärkeämpi kuin viimeiset 5 % korroosiokyvystä.

 

Kuinka tarkastat ja laadun{0}}tarkistat B3-reaktorin?

 

Tarkasta tässä järjestyksessä: visuaalinen (100 %) → mitta (100 %) → pinnan PT kaikissa hitseissä (100 %) → tilavuus RT kaikissa päittäishitseissä Suurin tai yhtä suuri kuin 19 mm (100 %) → PMI jokaisessa levyssä ja hitsauskupongissa (100 %) → hydrotesti 1,5 passiivisella paineella (+1,5 × mitoitus).

 

QC-ketju peilaa ASME Section V ja Section VIII Div 1 nikkeli-seospaineastiaa varten. Järjestyksellä on väliä: jokainen vaihe havaitsee viat, joiden seuraavan vaiheen oletetaan olevan jo seulottu. JN Alloyn vakiotarkastussuunnitelma, joka toimitetaan jokaisen aluksen mukana, sisältää:

 

  • Visuaalinen tutkimus (VT)AWS QC1:een, hyväksyntä ASME V:n artiklan 9 mukaisesti.
  • Väri{0}}läpäisytutkimus (PT)kaikissa hitsauksissa - ASTM E165, vesi-pestävä tai jälki-emulgoitava.
  • Röntgentutkimus (RT)ASME V artiklan 2 mukaan kaikissa päittäishitseissä. Seinäpaksuus on suurempi tai yhtä suuri kuin 19 mm. Kohta RT suutinhitsauksissa.
  • Positiivinen materiaalitunnistus (PMI)XRF-analysaattorilla jokaisessa levyssä, päässä ja suuttimen laipassa ennen asennusta-. Yleinen kenttävika on B3-alukseen salakuljetettu pala C-276-levyä, koska ne näyttävät samanlaisilta.
  • Hydrostaattinen testi1,5-kertaisella suunnittelupaineella (tai 1,3-kertaisella ASME VIII Div 1 -vaihtoehtoisilla säännöillä) pidettiin 30 minuuttia, minkä jälkeen jokaisesta suutinhitsauksesta tarkistetaan saippualiuoksen vuoto.
  • Viimeinen suolakurkku ja passivointikuten yllä olevassa puhdistusosassa on kuvattu.

 

Jokainen vaihe tallennetaan tarkastus- ja testisuunnitelman (ITP) matkailijalle, joka kulkee aluksen mukana levyn vastaanottamisesta lähetyksen vapauttamiseen. JN Alloy tarjoaa ITP-mallin tarjouspaketissa, jotta asiakkaat voivat kohdistaa omat tarkastajansa virstanpylväisiin.

 

Mitä -tuhoamattomia testausmenetelmiä vaaditaan B3:lle?

 

B3-astiat vaativat tyypillisesti PT:n kaikissa hitseissä ja RT:n päittäishitseissä; UT ja pyörrevirta

 

Vaadittu NDT-laajuus määräytyy rakennusmääräysten mukaan (ASME VIII Div 1 Pohjois-Amerikassa, EN 13445 EU:ssa, GB 150 Kiinassa). Kaikki kolme koodia käsittelevät nikkeliseoksia, kuten ruostumattomia teräksiä NDT-tarkoituksiin, muutamalla käytännön erolla:

 

  • PT- ASTM E165 vedellä-pestävällä tai jälkiemulgoituvalla-läpäisyaineella. Hyväksyminen ASME V T-640 mukaan. Käytä tätä DDC:n pintahalkeamien sieppaamiseen.
  • RT- ASME V artikla 2, hyväksyntä VIII Div 1 UW-51. Käytä röntgenkuvaa tai Ir-192:ta. RT on ainoa tilavuusmenetelmä, jolla voidaan havaita tasomaista HAZ-halkeilua.
  • UT- ASME V Artikla 5, joka koskee peruslevyn laminointien leikkausaaltojen-ilmaisua. Valinnainen, mutta suositeltava levyille > 50 mm.
  • Pyörrevirta(ryhmä tai pulssi) - hyödyllinen peitteen sisäpinnan skannaamiseen koneistuksen jälkeen peitteen paksuuden vahvistamiseksi. ASTM E2159 on toimiva standardi.
  • Ferriittipitoisuus(koskee vain mallia B3, jos vahingossa on tapahtunut ruostumattoman teräksen kontaminaatiota) - kalibroi Feritscope tunnetulla B3-näytteellä; seos on olennaisesti ei--magneettinen, joten kaikki yli ~5 FN:n lukemat osoittavat kontaminaatiota.

 

JN Alloy voi käyttää kaikkia viittä menetelmää-talossa; Asiakkaan-todistamassa kolmannen osapuolen{2}}tarkastuksissa ajoitamme Lloyd'sin, TÜV:n, SGS:n, BV:n tai DNV:n tarjousvaiheeseen.

 

Minkä asiakirjapaketin on kuljetettava B3-reaktorin kanssa?

 

B3-reaktorin mukana toimitetaan EN 10204 3.1 / 3.2 materiaalisertifikaattisarja, ASME U2 / U3 / U4 -lomakesarja, kaikki hitsauskoneen WPQ + WPS + PQR, NDT-raportit, hydrostaattinen testitietue, ITP-matkailija ja alkuperäisiin lämpönumeroihin jäljitettävissä oleva tyyppikilpi.

 

ASME:n jakso VIII edellyttää, että jokainen paineastia lähtee liikkeestä tietoraportin kanssa (U-1 UM:lle, U-2 U:lle, U-3 U3:lle). B3-alukselle lisädokumentaatio todistaa, että metallurgia todella vastaa tyyppikilpeä ja että laadunvalvontasuunnitelmaa noudatettiin. Tavallinen JN-seospaketti on:

 

  • Myllyn testitodistukset (MTC)- 3.1 sertifikaattia jokaisessa levyssä, päässä, laipassa, liittimessä. FI 10204 3.2 TÜV / LR / DNV todistajan kanssa, jos asiakas tilaa sen.
  • Hitsausdokumentaatio- WPS-arkit, PQR-tietueet ja WPQ-todistukset jokaiselle astiaa koskettaneelle hitsaajalle.
  • NDT raportoi- VT-, PT-, RT-, UT-tietueet, filmi- tai digitaalikuvat säilytetään 7 vuotta.
  • PMI-ennätys- XRF-analysaattorin tulosteet kalibrointilokin kanssa, lukittu levyn lämpönumeroon.
  • Hydrostaattinen testiraportti- paine, kesto, ympäristön lämpötila, vuoto-tarkista tulokset.
  • Lämpökäsittelyennätys- ratkaisulle-hehkutetut päät ja peittokuvat.
  • ITP-matkustaja- vaiheittain-vaiheittain-allekirjoitus-tarkastajan nimikirjaimilla.
  • Nimikilpi- ASME-leimattu valmistajan sarja, suunnittelupaine, suunnittelulämpötila, materiaalitiedot, valmistusvuosi.

 

Ilman tätä kokonaista pakettia toimittava alus on kokemuksemme mukaan alus, joka saapuu paikalle kysymyksellä, johon kukaan ei osaa vastata. Paketti on reaktorin halvin vakuutus.

 

B3-reaktorihitsaus - Quick-Reference Parameter Card

Parametri

GTAW (TIG) - B3–B3

SAW-kaistale - peittokuva CS:llä

Täyteaine

ERNiMo-10 (Ø 1,6 / 2,4 mm)

EQNiMo-10-nauha (30 × 0,5 mm)

Prosessikaasu

Argon 99,99 %, 8–12 l/min poltin, 15–25 l/min takasuojus

Flux + tausta-argon

Virta/napaisuus

DCEN, 80–130 A

DCEP, 600–800 A

Jännite

9–12 V

25–32 V

Matkan nopeus

6-10 cm/min

25-40 cm/min

Lämmönsyöttö katto

1,5 kJ/mm

2,5 kJ/mm

Välilämpötila max

93 astetta (200 astetta F)

150 astetta (300 astetta F)

PWHT

Ei mitään (-hitsattuina)

Liuoshehkutus 1065 astetta + sammutus täyden peiton jälkeen

NDT laajuus

PT + RT kaikissa päittäishitseissä

PT + ultraääni päällekkäin, näytteenotto RT

 

Usein kysytyt kysymykset

 

Mitä eroa on Hastelloy B2:lla ja B3:lla?
B3 on B2:n seuraaja. Molemmilla on yhteinen Ni-26/28-Mo-pohja, mutta B3 stabiloi kemian tiukemmilla rauta- ja kromisäädöillä ja lisää pieniä titaania ja alumiinia. Tuloksena on dramaattisesti pienempi HAZ-halkeiluriski ja vakaa korroosiokyky hitsauksen jälkeen. Käytännössä B2 vaatii aggressiivisempaa PWHT-hallintaa; B3-hitsaukset toimitetaan hitsattuina.

 

Onko Hastelloy B3 sama kuin Alloy B-3?
Kyllä. "Hastelloy" on Haynes Internationalin kauppanimi; yleinen nimitys onNikkeliseos B-3tai UNS N10675. Muut tuottajat, kuten Special Metals, jakelivat vastaavia laatuja eri nimillä (esim.Seos B-3heidän luettelossaan).

 

Voidaanko Hastelloy B3 hitsata ilman jälki{1}}hitsauksen lämpökäsittelyä?
Kyllä, lähes kaikissa tapauksissa. B3-alukset otetaan käyttöön hitsattuina. Liuoshehkutusta 1065 asteessa ja sen jälkeen nopeaa jäähdytystä käytetään erittäin kylmässä-työstetyissä päissä ja hiiliteräksen hitsauspäällystyskerroksissa, mutta sitä ei vaadita rutiinihitsauksessa.

 

Mitä täytemetallia käytetään Hastelloy B3:ssa?
AWS A5.14 ERNiMo-10 (lanka) tai EQNiMo-10 (liuska) on tavallinen vastaava täyteaine. ERNiMo-7 (B2-täyteaine) on metallurgisesti hyväksyttävä, mutta siitä puuttuu B3-faasistabilointipaketti. ERNiCrMo-4 (täyteaine C-276) käytetään vain siirtymähitsauksissa C-276:een tai ruostumattomiin komponentteihin.

 

Mikä on Hastelloy B3:n enimmäislämpötila?
93 astetta (200 astetta F). Tämä luku on lainattu ASME:n osan IX pätevyyskirjeissä B3-toimenpiteitä varten ja vastaa alkuperäistä Haynesin teknistä tiedotetta. Sen ylittäminen vaarantaa Ni₄Mo-saostumisen hitsissä ja HAZ:n.

 

Mikä on Hastelloy B3:n suurin käyttölämpötila?
Pelkistävän-hapon huoltoa varten B3 on mitoitettu noin 400 asteeseen jatkuvasti, vaikka useimmat kemialliset reaktorit toimivat alle 200 asteen lämpötilassa. Yli 400 astetta B3:a ei suositella - seosta ei ole suunniteltu korkeaan-lämpötiloihin, ja rakeiden kasvu yhdistettynä faasisaostukseen heikentää sitkeyttä.

 

Voidaanko B3:a käyttää suolahapossa kaikissa pitoisuuksissa?
Kyllä. B3 on mitoitettu 0 % - 40 % HCl:ksi koko lämpötila-alueella kiehumiseen asti. Yli 40 % HCl:a tai voimakkaiden hapettimien (Fe³⁺, Cu²⁺, vapaa Cl2, HNO3) läsnä ollessa korroosionopeus kasvaa ja tarvitaan erilainen seos.

 

Voidaanko B3:a käyttää rikkihapossa?
Kyllä, noin 60 %:n pitoisuus alle 100 astetta. Sen lisäksi korroosionopeus nousee jyrkästi. Rikki- ja hapetinseosvirroille Hastelloy C-276 tai Alloy 20 on yleensä edullinen.

 

Mikä NDT on pakollinen B3-reaktorille?
ASME V:n artiklat 4 & 6 ja VIII jao 1: jokaisen hitsin silmämääräinen tarkastus, väriaine-läpäisytestaus jokaiselle hitsauspinnalle ja radiografinen testaus kaikille päittäishitseille. Suurin tai yhtä suuri kuin 19 mm. Ferromagneettisia/ferriittitarkastuksia ei vaadita B3 -:lle, seos on olennaisesti ei--magneettinen.

 

Onko PMI pakollinen B3-aluksella?
Kyllä, jokaisessa lautasessa, päässä ja kulutuserässä ennen asennusta-. PMI XRF -skannauksen hinta on mitätön verrattuna kustannuksiin, jotka aiheutuvat reaktorin katkaisemisesta sen jälkeen, kun 316 litran levy vahingossa laskeutui B3--makasiinipihalle.

 

Voidaanko B3-reaktori rakentaa hiili-terässubstraatille, jossa on päällyste?
Kyllä - tämä on yleisin malli-aluksille, jotka ovat suurempia kuin 5 m³. A516-70-hiiliteräs on hitsattu EQNiMo-10:llä vähintään 3 mm:n paksuuteen, ASME SA-265:n mukainen, liuoshehkutettu 1065 asteessa, vesikarkaistu ja peittattu.

 

Mitä standardeja sovelletaan B3-reaktoriin?
ASME SB-333 (levy), SB-619 (hitsattu putki), SB-775 (liittimet), SB-829 (yleinen), ASME Section IX (hitsaus), Section V (NDT), Section VIII (astiat), ASTM B333 (levy), AWS A5.14 (hitsattu putki), N7 ja N7 ISO15 (täyteaine) hapan palvelun yhteensopivuus.

 

Mikä on B3:n korroosionopeus 20 % HCl:ssä 80 asteessa?
Tyypillisesti 0,05 - 0,15 mm/vuosi Haynesin julkaisemaa isokorroosiota kohti. Tämä asettaa B3:n reilusti kemiallisten reaktoreiden 0,5 mm/vuosi "hyvän" kuoren sisäpuolelle ja tukee yli 20 vuoden suunniteltua käyttöikää normaalilla 6 mm:n korroosiovaralla.

 

Miksi B3 hajoaa typpihapossa?
B3 sisältää enintään 3 % kromia - paljon alle ~ 16 % vähimmäismäärän, joka vaaditaan stabiilin passiivikalvon muodostamiseen hapettavissa hapoissa. Typpihappo, rautakloridi ja kuprikloridi hyökkäävät nopeasti Ni-Mo-matriisiin. Käytä hapetuspalvelussa metalliseosta 20 tai C-276.

 

Voiko B3 olla kylmämuovattavissa-?
Kyllä, noin 20 % kylmätyöskentelyyn ilman välihehkutusta. Suurempi muodonmuutos vaatii liuoshehkutuksen 1065 asteessa, jota seuraa nopea jäähdytys korroosionkestävyyden palauttamiseksi. Päädyt päät, suuttimia vahvistavat pehmusteet ja lautaspäät ovat rutiininomaisesti kylmä{4}}muovattuja.

 

Voidaanko B3 työstää?
Kyllä, mutta se toimii{0}}kovettua aggressiivisesti. Käytä teräviä kovametallityökaluja, positiivista karhotusta, pienempiä leikkausnopeuksia (10–25 m/min) ja runsasta jäähdytysnestettä. Älä anna lastujen sappia; ne jättävät karkean pinnan, jota on vaikea suolata puhtaaksi.

 

Mikä on ASME-kooditapaus B3:lle?
ASME Code Case 2486 säätelee SB-333-nikkeli-molybdeenilejeeringin (UNS N10675) käyttöä osion VIII divisioonan 1 rakentamisessa. Tapaus päivitettiin viimeksi vuonna 2018, ja Yhdysvaltain osavaltion ja Kanadan provinssien viranomaiset hyväksyvät sen laajasti.

 

Kuinka kauan B3-reaktorin valmistaminen kestää?
JN Alloyn toimitusaika on 14–22 viikkoa tyypilliselle 5–20 m³:n kiinteälle-B3-astialle, mukaan lukien materiaalin hankinta, muotoilu, hitsaus, NDT, hydrotesti ja kuljetus. Päällystys-vuoratut verisuonet toimivat 18–28 viikkoa peittoliuoksen jälkeisen-hehkutus- ja sammutusjakson vuoksi.

 

Lähetä kysely
Tulla luoksesi
Ja aloita RFQS nyt.
Ota yhteyttä