|
Hastelloy C-4(UNS N06455) tarjoaa ratkaisevan lämpöstabiilisuusedun C-276:een (UNS N10276) verrattuna hitsattujen kemiallisten prosessilaitteiden-käyttöön: julkaistut Haynesin kansainvälisen ajan-lämpötila-herkistystiedot (TTS) osoittavat, että C-4 tarvitsee 2 tuntia kriittisimmässä lämpötilassaan, kun taas vaurioitumissyvyys saavuttaa haitallisen gradienttiasteen (825 astetta). C-276 saavuttaa saman vaurion vain 3 minuutin kuluttua 925-1050 asteen alueella. Käytännössä tämä tarkoittaa, että hitsauslämmön syöttö ja välilämpötilan säätö ovat erittäin tärkeitä C-276:lle, mutta niillä on vain vähän merkitystä C-4:lle.
Kauppa-: C-276:n volframilisäys antaa sille korkeamman kriittisen pistelämpötilan (150 astetta vs Määritä C-4 paksun-profiilin kenttähitsauksille, monikerroksisille-korjauksille tai korjaamoille, joissa ei ole tiukkaa lämmönsyötön{10}}säätöä. Kauppa-valmistetuille laitteille, joissa on pätevä matalan-lämmön-syöttömenettely - tai joissa tarvitaan taontaa - C-276 on edelleen saatavilla oleva, korroosionkestävämpi työhevosvaihtoehto. |
Mitä ovat Hastelloy C-4 ja C-276, ja miten niiden koostumukset eroavat?
C-4:llä ja C-276:lla on lähes identtinen kromi- ja molybdeenipitoisuus (kumpikin 16 %), mutta C-276 lisää 4 % volframia ja sisältää enemmän rautaa ja kobolttia, kun taas C-4 lisää pienen titaanilisäyksen ja pitää raudan tiukemman 3 %:n maksimissaan - erot, jotka näyttävät vähäisiltä sidotun paperin aikana. hitsaus.
|
Elementti (paino-%) |
Hastelloy C-4 (N06455) |
Hastelloy C-276 (N10276) |
|
Nikkeli |
65 (saldo) |
57 (saldo) |
|
Kromi |
16 |
16 |
|
Molybdeeni |
16 |
16 |
|
Volframi |
- |
4 |
|
Rauta |
3 max. |
5 |
|
Koboltti |
2 max. |
2,5 max. |
|
Titaani |
0,7 max. |
- |
|
Vanadiini |
- |
0,35 max. |
|
Pii |
0,08 max. |
0,08 max. |
|
Hiili |
0,01 max. |
0,01 max. |
|
Kupari |
0,5 max. |
0,5 max. |
|
UNS:n nimitys |
N06455 |
N10276 |
Lähde: Haynes Internationalin nimelliskoostumustiedot HASTELLOY C-4- ja C-276-seoksille.
Molemmat seokset ovat erittäin-vähähiilisiä (enintään 0,01 %) ja ultra-matala-piitä (enintään 0,08 %) nikkeli-kromi-molybdeenilejeeringit - yhdistelmä, joka teki C{13}}26:sta ensin tunnetun materiaalin, joka teki C{13}}26:sta Ni-Cr-Mo-seos laukaisematta rakeidenvälisiä korroosio-ongelmia, jotka olivat vaivanneet aiemmin, korkeam{18}}hiiliset nikkeliseokset. C-4 kehitettiin myöhemmin nimenomaan mennäkseen askeleen pidemmälle: poistamalla volframia ja kiristämällä rautapitoisuutta Haynes International kehitti seoksen, joka on omien sanojensa mukaan "mikrorakenteellisesti stabiilein laajalti käytetyistä nikkeli-kromi-molybdeenimateriaaleista".
Miksi lämpöstabiiliudella on väliä{0}}hitsatuille kemiallisille prosessilaitteille?
Hitsaus lämmittää metallin hitsin vieressä - lämpö-vaikutusvyöhyke (HAZ) - lämpötila-alueelle, jossa kromi, molybdeeni ja volframi voivat saostua kiinteästä liuoksesta toisen-vaiheen hiukkasina raerajaa pitkin, mikä paikallisesti kuluttaa sen ympäröivän metallin korroosion kaikki elementit. korroosiolle-altis polku tarkalleen siellä, missä laite todennäköisimmin on jännityksessä.
Tätä prosessia - kutsutaan yleisesti herkistymiseksi, kun se tapahtuu austeniittisissa ruostumattomissa teräksissä, ja laajemmin rae-rajaraja- tai intermetallisaostukseksi nikkeliseoksissa -, ei vaadi virhettä. Jokainen monikierroshitsaus, jokainen paksu-osion korjaus ja jokainen kenttähitsaus, joka on tehty ilman uunia lähellä, altistaa osan HAZ:sta vaaravyöhykkeen lämpötila-alueelle-jonkin aikaa.
Valmistajille ja omaisuuden omistajille itse asiassa tärkeä kysymys ei ole siitä, tapahtuuko altistuminen, vaan se, kuinka kauan lämpötilassa kestää ennen kuin sade saavuttaa vahingollisen syvyyden. Juuri tätä aika-lämpötila-herkistystiedot (TTS) mittaavat, ja se on tärkein yksittäinen tekninen seikka, joka erottaa C-4:n C-276:sta hitsattuina.
Kuinka C-4 ja C-276 vertaavat aika-lämpötila-herkistyskäyttäytymistä?
C-4 on pidettävä kriittisimmässä lämpötilassaan (825 astetta / 1517 astetta F) täydet 2 tuntia ennen kuin jy-rajaraja saavuttaa vahingollisen 0,05 mm:n syvyyden ASTM G28A -testissä; C-276 saavuttaa saman vaurion vain 3 minuutin kuluttua lämpötilassa 925 - 1 050 astetta (1 697 - 1 922 astetta F) - ero on noin 40-kertainen käytettävissä olevassa ajassa ennen vahinkoa.
|
Metalliseos |
Kriittinen lämpötila-alue |
Aika vaurioittavaan (0,05 mm) raerajahyökkäykseen, ASTM G28A |
|
Hastelloy C-4 |
825 astetta (1 517 astetta F) |
2 tuntia |
|
Hastelloy C-276 |
925–1 050 astetta (1 697–1 922 astetta F) |
3 minuuttia |
Lähde: Haynesin kansainvälinen aika-lämpötila-herkistyskaavio (T-T-S), HASTELLOY C-4 -lejeeringin tietolehti, testattu ASTM G28A kiehuvassa rautasulfaatti/rikkihappoliuoksessa.
Haynes International ilmoittaa tämän vaihdon-suoraan: "hitsauksen aikana lämmönsyöttö on tärkeää C-276-lejeeringin tapauksessa, mutta sillä on vain vähän merkitystä C-4-seoksen tapauksessa." Käytännössä C-276:n TTS "nenä" - sen sadekäyrän nopein kohta - istuu vain 3 minuutin kohdalla, ikkuna, jonka läpi yksi hitsi hitsaa kohtalaisen paksussa osassa normaalin ilmanjäähdytyksen aikana.
C-4:n nokka istuu 2 tunnin kohdalla, ja se on kesto, jota tavallinen kaari-hitsauslämmönsyöttö ei käytännössä voi saavuttaa ilman tarkoituksellista, jatkuvaa altistusta uunille. Siksi C-4 määritetään usein paksu-poikkileikkaukselle astioihin, monikerroksisiin kenttäkorjauksiin ja kaikkiin töihin, joissa hitsaajan lämmöntuottoa ja välilämpötilaa ei voida mitata eikä pakottaa läpikulkua.
Mikä metalliseos tarjoaa paremman paikallisen korroosionkestävyyden - toimitetussa-kunnossa?
Liuoksessa-hehkutettu, hitsaamaton,C276itse asiassa ylittää C-4:n tavallisissa piste- ja rakovertailuissa - sen volframin lisäys nostaa sen kriittisen pistesyöpymislämpötilan 150 asteeseen verrattuna C-4:n 100 asteeseen - mikä on juuri seostusstrategia, joka muuttaa pois C-4:n lämpöstabiilisuuden edun.

|
Metalliseos |
CPT, ASTM G48 (aste) |
CCT, ASTM G48 (aste) |
Aika SCC:hen, kiehuva 45 % MgCl2 (ASTM G36) |
|
316L ruostumatonta |
15 |
0 |
2 h |
|
254SMO |
60 |
30 |
24 h |
|
Seos 625 |
100 |
40 |
Ei halkeamia 1 008 tunnissa |
|
Hastelloy C-4 |
100 |
50 |
Ei halkeamia 1 008 tunnissa |
|
Hastelloy C-276 |
150 |
55 |
Ei halkeamia 1 008 tunnissa |
Lähde: Haynes Internationalin kriittiset piste-/rakolämpötilatiedot (hapan 6 % FeCl3, ASTM G48) ja jännitys-korroosiohalkeilutiedot (kiehumispiste 45 % MgCl2, ASTM G36), HASTELLOY C-4- ja C-276-lejeeringin tietolomakkeet.
Sama kaava pätee Haynesin ankarammassa "Green Death" -pistetestissä (11,5 % H2SO4 + 1.2 % HCl + 1 % FeCl3 + 1 % CuCl2): C-4 näyttää ensin pistesyöpymisen 85 asteessa, kun taas C-276 liuoksen kiehumispiste vastustaa kiehumispistettä. Tämä on artikkelin keskeinen vaihto-: volframi parantaa mitattavasti C-276:n kestävyyttä kloridi-syötölle ja rakoille asianmukaisesti liuotetussa-hehkutetussa materiaalissa -, mutta se on myös seosainelisäys, joka on eniten vastuussa C-276:n saostumisesta ja sekundaarisesta kiintymyksestä. hitsauslämmön syöttötoleranssi. Kumpikaan seos ei ole yksinkertaisesti "parempi"; kukin optimoi eri kiinteistön toisen kustannuksella.
Miten hitsaus vaikuttaa korroosionkestävyyteen käytännössä?
Haynes International julkaisee erityisen hitsin -metalli-versus-muokatun-perusmetallin-korroosiovertailu erityisesti C-276:lle, joka osoittaa, että hitsausmetalli kulkee lähellä, mutta mitattavasti korkeammalla, kuin muokattu perusmetalli avainhapoissa, mutta ei ole olemassa vastaavaa taulukkoa C-sumun kanssa - herkistyy normaalissa hitsauslämmössä, eikä siksi vaadi erillistä hitsausmetallin pätevyyttä.
|
Kunto |
C-276 hitsausmetalli (mm/v) |
C-276 taottu epäjalometalli (mm/v) |
|
H2SO4 30%, 66 astetta |
0.03 |
0.01 |
|
H2SO4 50%, 66 astetta |
0.03 |
0.02 |
|
H2SO4 70%, 66 astetta |
0.13 |
0.05 |
|
H2SO4 90%, 66 astetta |
0.11 |
0.03 |
|
HCl 10 %, 38 astetta |
0.22 |
0.17 |
|
HCl 15 %, 38 astetta |
0.20 |
0.19 |
|
HCl 20 %, 38 astetta |
0.16 |
0.14 |
Lähde: Haynes International kaikki-hitsaus-metalli (multi-pass GMAW cruciform) vs. taottu perus-metallin korroosiotiedot, HASTELLOY C-276 -lejeeringin tietolehti.
Ero C-276:n hitsausmetallin ja muokatun perusmetallin välillä on vaatimaton näissä maltillisissa lämpötiloissa - tyypillisesti 2-4x, ei katastrofaalinen -, mutta se on todellinen, ja se on syy hitsausprosessin spesifikaatioihin (WPS) C-276:n hitsausmenetelmälle, säädettävissä lämpötilojen maksimirajoissa ja useiden paineen laitteiden välillä. stringer-bead-tekniikkaa paksuilla osilla. C-4:lle Haynesin valmistusohjeet eivät edellytä vertailukelpoista lämmönsyötön kurinalaisuutta erityisesti korroosionkestävyyden suojelemiseksi, koska lejeeringin kemia ei anna lämmönsyötölle mielekästä vipua vedettäväksi.
Miten C-4 ja C-276 vertautuvat haponkestävyyteen - HCl ja rikkihappo?
Haynes International kuvailee C-4:llä olevan "käytännöllisesti katsoen sama korroosionkestävyys" kuin C-276:lla, ja se pätee hyvin suolahapoon - mutta julkaistut kiehuvat rikkihappotiedot osoittavat, että C-276:n korroosionopeus on huomattavasti pienempi, noin puolet C-4:stä, 10-30 %:n pitoisuusalueella.
|
Kunto |
C-4 (mm/v) |
C-276 (mm/v) |
|
HCl, 1 %, kiehuvaa |
0.48 |
0.33 |
|
HCl, 2 %, kiehuvaa |
1.99 |
1.26 |
|
H2SO4, 10 %, kiehuva |
0.43 |
0.18 |
|
H2SO4, 20 %, kiehuva |
0.89 |
0.49 |
|
H2SO4, 30 %, kiehuva |
1.85 |
0.83 |
Lähde: Haynes International kloorivety- ja rikkihappokorroosiotaulukot, HASTELLOY C-4 ja C-276 metalliseostiedot.
Tämä on hyödyllinen, data{0}}taustainen korjaus yleiseen lyhenteeseen, jonka mukaan C-4 on "vain hitsattavampi C-276". Erityisesti laimeasta---kohtalaiseen kiehuvaan rikkihappoon C-276 on tehokkaampi metalliseos oikein liuoshehkutetussa tai oikein hitsatussa tilassa. C-4:n todellinen etu ei ole raakahapon kestävyys - se on tae siitä, että lejeeringin vastus ei heikkene HAZ:ssa riippumatta siitä, miten laite on hitsattu.
Kumpikaan seos ei ole tarkoitettu voimakkaasti hapettavaan happoon: Haynes ei julkaise typpihappotaulukkoa C-4:lle ollenkaan, ja C-276:n omat typpihappotiedot osoittavat korroosionopeuden nousevan jyrkästi korkeammilla pitoisuuksilla ja lämpötiloilla (18,42 mm/v 60 % kiehumisasteella, kiehumisaste 60 %, kiehumisaste 22}) 1 {{9 mm/22}. seokset tulee sulkea pois kiehuvan, tiivistetyn typpihappoveron osalta. Kun hapettava tai sekoitettu typpihappopalvelu on avainasemassa, korkeamman kromipitoiset seokset, kuten G-30, G-35 tai C-22, ovat sopivimpia eritelmiä.
Miten mekaaniset ominaisuudet ja valmistusominaisuudet verrataan keskenään?
C-4 ja C-276 jakavat olennaisesti saman lujuusluokan, ja molemmat toimitetaan mylly-hehkutettuna ilman korroosion suorittamiseen vaadittavaa jälkihitsauksen lämpökäsittelyä, mutta C-4 hehkuttaa ja kuumatakoo hieman alemmassa lämpötilassa, eikä sitä ole saatavana takoina, kun taas C-276 on.

|
Omaisuus |
Hastelloy C-4 |
Hastelloy C-276 |
|
0,2 %:n myötölujuusero (RT, levy) |
335 MPa (48,6 ksi), 0,5 tuumaa |
365 MPa (52,9 ksi), 1,0 tuumaa |
|
Äärimmäinen vetolujuus (RT, levy) |
805 MPa (116,8 ksi) |
785 MPa (113,9 ksi) |
|
Venymä (RT, levy) |
63% |
59% |
|
Kovuus (levy) |
90 HRB |
88 HRB |
|
Hehkutuslämpötila |
1 066 astetta (1 950 astetta F) |
1 121 astetta (2 050 astetta F) |
|
Kuuma taonta aloitus / loppu |
1 177 astetta / 954 astetta |
1 232 astetta / 954 astetta |
|
Takomot tuotelomake saatavilla |
Ei |
Kyllä (ASTM B564) |
Lähde: Haynes Internationalin vetolujuus-, kovuus- ja valmistustiedot, HASTELLOY C-4 ja C-276 metalliseostiedot.
Mitkä ASTM-, ASME- ja teollisuusstandardit koskevat C-4- ja C-276-standardeja?
C-4 ja C-276 jakavat lähes samansuuntaiset ASTM/ASME-tuotemuotospesifikaatiot levyille, tankoille ja putkille, mutta ne eroavat kahdesta hankintaspesifikaatiossa merkitsemisen arvoisesta seikasta: C-276:lla on erityinen takomipesifikaatio ja NACE MR0175/ISO 15156 -spesifikaatioiden luettelo, kun taas C-4-spesifikaatioita ei ole julkaistu.
|
Tuotteen muoto / vaatimus |
Hastelloy C-4 (N06455) |
Hastelloy C-276 (N10276) |
|
Arkki, levy, nauha |
ASTM/ASME B575 / SB575 |
ASTM/ASME B575 / SB575 |
|
Aihio, tanko, tanko |
ASTM/ASME B574 / SB574 |
ASTM/ASME B574 / SB574 |
|
Saumaton putki ja putki |
ASTM/ASME B622 / SB622 |
ASTM/ASME B622 / SB622 |
|
Hitsattu putki ja putki |
ASTM/ASME B619 / SB619 |
ASTM/ASME B619 / SB619 |
|
Liittimet |
ASTM/ASME B366 |
ASTM/ASME B366 |
|
Takoot |
Ei listattu |
ASTM/ASME B564 / SB564 |
|
Päällystetyt elektrodit |
AWS A5.11, ENiCrMo-7 |
AWS A5.11, ENiCrMo-4 |
|
Paljas lanka/tanko |
AWS A5.14, ERNiCrMo-7 |
AWS A5.14, ERNiCrMo-4 |
|
Hapan{0}}palvelun kelpoisuus |
NACE (yleinen luettelo) |
NACE MR0175 / ISO 15156 |
|
Werkstoff / DIN |
2.4610, NiMo16Cr16Ti |
2.4819, NiMo16Cr15W |
Lähde: Haynes Internationalin "Specifications and Codes" -taulukot, HASTELLOY C-4 ja C-276 metalliseostiedot.
Mikä metalliseos kannattaa valita{0}}hitsaukselle kemiallisen prosessin laitteille?
Määritä C-4, kun hitsauslämmön syöttöä ei voida tarkasti mitata ja hallita - paksun-poikkileikkauksen kenttähitsauksissa, monivaiheisissa korjauksissa ja korjaamoissa, joissa ei ole päteviä matalan-lämmön-syöttömenetelmiä; määritä C-276, missä tarvitaan taontaa, missä konepajahitsausmenetelmät ovat päteviä ja lämmönsyöttöä-hallittu{10}} tai missä sen korkeampi kriittinen pistelämpötila ja alhaisempi kiehumis-rikkihappokorroosionopeus tuovat mitattavissa olevan käyttöiän edun.
Valitse C-4:Paksu{0}}profiiliastiat ja putkistot, jotka on valmistettu useilla hitsauspoluilla, joissa kumulatiivista HAZ-lämpöaltistusta on vaikea sitoa.
Valitse C-4:Kenttäkorjaushitsaus, jossa läpikulkulämpötilaa ja lämmönsyöttöä ei voida instrumentoida ja valvoa niin kuin ne voidaan valvotussa liikkeessä.
Valitse C-4:Laitteet, jotka voivat havaita satunnaista altistumista 650{3}}1050 asteen alueella (esim. uunien lähellä tai levottomissa olosuhteissa), joissa käytönaikaisen herkistymisen kestävyydellä on yhtä paljon merkitystä kuin hitsin herkistymisellä.
Valitse C-276:Taotut komponentit - laipat, liittimet, venttiilirungot -, koska C-276:lla on ASTM B564 takomääritelmä ja C-4:llä ei.
Valitse C-276:Osta-valmiita laitteita, joissa on pätevä, matala{1}}lämpö-syöttöhitsausmenetelmä (WPS) ja valvottu välilämpötila, jossa C-276:n herkistymisriski on hyvin hallittu.
Valitse C-276:Kiehuva, laimennettu---kohtalainen (10-30 %) rikkihapon käyttö ja ankarat kloridipitoisuudet, joissa sen mitattavasti pienempi korroosionopeus ja korkeampi CPT/CCT pidentävät käyttöikää.
Valitse C-276:Hapan{0}}palvelusovellukset (NACE MR0175/ISO 15156), joissa C-276 sisältää nimenomaisen hyväksynnän ja C-4 ei.
Molemmissa tapauksissa taustalla oleva suunnitteluperiaate on sama, jonka Haynes International sanoo suoraan C-4:lle: mikrorakenteen stabiilius määrittää, onko lämmönsyöttö muuttuja, jota sinun on hallittava vai jota voit suurelta osin jättää huomiotta. Siellä, missä hitsausolosuhteet ovat hyvin hallitut, tällä muuttujalla on vähemmän merkitystä, ja C-276:n laajempi ominaisuusvalikoima ja laajempi saatavuus tekevät siitä usein taloudellisemman ja korroosionkestävämmän valinnan. Kun hitsausolosuhteita ei voida valvoa tarkasti, C-4:n lämpöstabiilisuus poistaa suurimman yksittäisen hitsatun korroosioriskin lähteen.
Usein kysytyt kysymykset
K: Mikä on tärkein ero Hastelloy C-4:n ja C-276:n välillä?
A: C-276 (UNS N10276) lisää 4 % volframia ja hieman enemmän rautaa kuin C-4 (UNS N06455), mikä antaa C-276:lle paremman piste- ja rakovastus-hehkutetussa liuoksessa, mutta tekee siitä paljon alttiimman nopealle rakeiseksi hitsaukselle kuumennettaessa. C-4 poistaa volframia ja on Haynes Internationalin omien sanojen mukaan mikrorakenteellisesti stabiilin laajalti käytetyistä nikkeli-kromi-molybdeeni-lejeeringeistä.
K: Miksi C-4 katsotaan paremmaksi hitsattuina laitteina kuin C-276?
A: Koska C-4 tarvitsee 2 tuntia kriittisimmässä lämpötilassaan (825 astetta), ennen kuin raerajahyökkäys saavuttaa vaurioittavan syvyyden, kun taas C-276 saavuttaa saman vaurion vain 3 minuutissa välillä 925-1050 astetta. Tämä noin 40-kertainen ero tarkoittaa, että hitsin lämmönsyötön ohjaus on kriittinen C-276:lle, mutta sillä ei ole juurikaan merkitystä C-4:lle.
K: Onko C-4:llä tai C-276:lla parempi korroosionkestävyys?
A: Kumpikaan ei ole kategorisesti parempi. C-276:lla on korkeampi kriittinen pistelämpötila (150 astetta vs C-4 tarjoaa olennaisesti saman korroosionkestävyyden kuin hitsattu kuin sen muokattu, hitsaamaton tila, riippumatta hitsausmenetelmästä.
K: Vaativatko C-4 ja C-276 hitsauksen jälkeisen lämpökäsittelyn?
A: Kumpikaan seos ei vaadi jälki{0}}hitsauksen lämpökäsittelyä korroosionkestävyyden vuoksi normaaleissa hitsausolosuhteissa. molemmat toimitetaan mylly-hehkutettuina. C-276:n valmistusmenetelmät kuitenkin määrittävät tyypillisesti säädetyt lämmöntuonti- ja läpimenolämpötilarajat paksujen osien herkistymisen välttämiseksi. C-4 ei vaadi varotoimenpidettä.
K: Voidaanko Hastelloy C-4:ää käyttää kohteisiin, joissa tarvitaan taontaa?
A: Ei Haynes Internationalin julkaiseman spesifikaatiotaulukon mukaan, jossa ei lueteltu takomääritelmiä C-4:lle. C-276:ssa on ASTM/ASME B564/SB564 takomoille, joten se on sopiva valinta taotuille liitoksille, laippoille ja venttiilirungoille.
K: Soveltuvatko C-4 ja C-276 typpihappohuoltoon?
A: Ei. Haynes International ei julkaise typpihapon korroosiotietoja C-4:lle, ja julkaistut C-276-tiedot osoittavat korroosionopeuden nousevan voimakkaasti väkevässä, kiehuvassa typpihapossa (yli 18 mm/v 60 %:n kiehumisasteella). Hapettavaan tai sekoitettuun typpihappokäyttöön soveltuvat paremmin korkeamman kromin seokset, kuten G-30, G-35 tai C-22.
K: Mitä hitsausprosesseja ja lisäainemetalleja käytetään C-4:lle ja C-276:lle?
A: Molemmat seokset sopivat hyvin GTAW-, GMAW- ja SMAW-malleihin. C-4 käyttää yhteensopivia ERNiCrMo-7 (paljas lanka) ja ENiCrMo-7 (pinnoitettu elektrodi) täyteainemetalleja; C-276 käyttää ERNiCrMo-4:ää ja ENiCrMo-4:ää.

