Kuinka lukea Mill Test Certificate (MTC)?

May 26, 2026

Jätä viesti

Mikä on Mill Test Certificate (MTC)?

 

Mill Test Certificate (MTC) -, jota kutsutaan myös Mill Test Reportiksi (MTR), materiaalitestitodistus tai tarkastustodistus - on metallinvalmistajan myöntämä virallinen asiakirja, joka todistaa, että tietty materiaalierä täyttää määritellyn standardin ja ostotilauksen vaatimukset.

 

Ajattele MTC:tä materiaalin henkilöllisyystodistuksena ja sairauskertomuksena yhdistettynä. Aivan kuten passi vahvistaa, kuka olet ja sairauskertomus vahvistaa terveystietosi, MTC vahvistaa, mikä teräs on (laatu, koostumus) ja miten se toimii (mekaaniset ominaisuudet). Ilman sitä ruostumattoman teräksen pala on yksinkertaisesti tunnistamatonta metallia.

 

Mill Test Certificate

 

Säännellyillä aloilla - öljy ja kaasu, paineastiat, lääkkeet, elintarviketeollisuus, laivanrakennus ja rakentaminen - MTC ei ole valinnainen. Se on teknisten sääntöjen, sääntelyvirastojen ja laadunhallintajärjestelmien edellyttämä oikeudellinen asiakirja. Toimitusta ilman voimassa olevaa MTC-todistusta ei tule koskaan hyväksyä turvallisuus{4}}kriittisissä sovelluksissa.

 

Toimialan standardi:MTC-tyyppien maailmanlaajuinen kehys on EN 10204:2004 - "Metallituotteet: tarkastusasiakirjojen tyypit". Vaikka se on eurooppalainen standardi, siihen viitataan hankintasopimuksissa ja laatusuunnitelmissa maailmanlaajuisesti. EN 10204:n ymmärtäminen on ensimmäinen askel MTC:n ymmärtämiseen.

 

Miksi MTC:llä on merkitystä: todelliset{0}}maailman panokset

 

Uudet ammattilaiset pitävät MTC-arviointia toisinaan paperityönä - laatikko-rastitehtävä ennen materiaalin tuotantoa. Kokeneet laatuinsinöörit tietävät paremmin. MTC-häiriöt ovat merkittävä todellisen -teollisuuden onnettomuuksien ja projektien viivästysten lähde. Harkitse näitä MTC-virheiden dokumentoituja seurauksia:

 

Hylätyt toimitukset:Paineastian valmistaja saa 316 litran ruostumattoman levyn, jonka MTC osoittaa molybdeenin 1,85 % - alle 2,00 % minimin. Koko toimitus hylätään, aluksen aikataulu viivästyy neljä viikkoa, ja toimittaja vastaa jälleentoimituskustannuksista.

 

Epäonnistuneet viranomaistarkastukset:Lääketehtaan WFI-järjestelmä on rakennettu materiaalista, joka on sertifioitu EN 10204 tyypin 2.2 mukaisesti, kun tekninen erittely edellytti 3.1. FDA:n auditoinnin aikana jäljitettävyysvaje tunnistetaan. Järjestelmän on oltava uudelleen-hyväksyttävä - hinta: satoja tuhansia dollareita.

 

Varmennepetos:Ydinalan sääntelykomission (NRC) ja Yhdistyneen kuningaskunnan terveys- ja turvallisuusviranomaisen (HSE) tutkimukset ovat dokumentoineet tapauksia väärennetyistä MTC:istä -, joissa todellisia koostumustietoja on muutettu vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi. Vastatoimena on Positive Material Identification (PMI) -testi vastaanottamisen yhteydessä.

 

Vakuutus ja vastuu:Jos laite epäonnistuu ja MTC ei pysty osoittamaan, että materiaali täyttää vaatimukset, valmistajan takuu ja vakuutussuoja voivat mitätöidä. MTC on ensisijainen todiste kaikissa materiaaleihin liittyvissä{1}}oikeudellisissa riita-asioissa.

 

MTC:n anatomia: 12 avainosaa

 

Jokainen MTC, toimittajasta tai muodosta riippumatta, sisältää samat perustiedot, jotka on järjestetty ennustettaviin osiin. Alla olevassa taulukossa on kartoitettu nämä osiot ja selitetään kunkin kohdan merkitys - viiteoppaasi minkä tahansa kohtaamasi varmenteen lukemiseen:

 

#

MTC-osasto

Mitä Se Sisältää

Miksi sillä on merkitystä

1

Tehdas/valmistajatunnus

Nimi, osoite, akkreditointimerkit, logo

Vahvistaa alkuperän; mahdollistaa toimittajan kirjausketjun

2

Sertifikaattityypin ilmoitus

EN 10204 -tyyppi (2.2, 3.1 tai 3.2); myöntämispäivä; varm. määrä

Määrittää laillisen vahvistuksen tason -, jonka on vastattava ostotilausvaatimustasi

3

Tilaus/ostoviite

Asiakkaan tilausnumero, tehtaan tilausnumero, lähetysluettelon numero

Linkittää varmenteen tiettyyn tapahtumaasi

4

Tuotteen kuvaus

Laji, tuotteen muoto (levy/putki/tanko), mitat, määrä, paino

Varmista, että tämä vastaa sitä, mitä todella tilasit ja vastaanotit

5

Lämpö / heittonumero

Ainutlaatuinen aakkosnumeerinen tunnus sulateerälle (esim. H247591)

Jäljitettävyysrangan - on vastattava materiaalin fyysistä merkintää

6

Kemiallinen koostumus

Jokaisen alkuaineen todellinen prosenttiosuus (C, Si, Mn, P, S, Cr, Ni, Mo, N jne.)

Ydinvaatimustenmukaisuustiedot - vertaa kutakin arvoa arvosanan määrittelyrajoihin

7

Mekaaniset ominaisuudet

Vetolujuus, myötöraja, venymä, kovuus (tarvittaessa)

Varmista, että materiaali täyttää vähimmäislujuus- ja sitkeysvaatimukset

8

Lämpökäsittelyn kunto

Hehkutettu, karkaistu ja karkaistu, liuoskäsitelty,{0}}valssattu

Vaikuttaa lopullisiin mekaanisiin ominaisuuksiin ja korroosiokäyttäytymiseen

9

-Tuhoamaton testaus (NDT)

UT, RT, PT, MT tulokset (jos määritetty järjestyksessä)

Vaaditaan paineastioissa, turvallisuus{0}}kriittisissä tai ASME/PED-koodin noudattamisessa

10

Lisätestit

Isku (Charpy), IGC, kovuus, PMI, raekoko (jos tilataan)

Sovelluskohtaisten-testien on näytettävä tässä, jos ne on määritelty tilauspyynnössä

11

Vakiovaatimustenmukaisuuslausunto

Vakuutus ASTM / EN / ISO -tuotestandardin mukaisuudesta

Oikeudellinen lausunto siitä, että materiaali täyttää määritellyt standardit

12

Valtuutetut allekirjoitukset

Tarkastajan nimi, arvonimi, päivämäärä, leima; TPI-allekirjoitus (3.2)

Ilman kelvollista allekirjoitusta varmenne on laillisesti mitätön

 

Taulukko 1: Jokaisen tehtaan testitodistuksen 12 avainosaa - Mitä löytää ja miksi sillä on merkitystä

 

Pääperiaate:Osat 5 (Lämpönumero) ja 12 (Valtuutettu allekirjoitus) ovat minkä tahansa kelvollisen MTC:n kaksi ei--neuvoteltavaa elementtiä. Varmenne, josta jompikumpi puuttuu, on oikeudellisesti mitätön riippumatta siitä, kuinka täydelliseltä muut tiedot näyttävät.

 

EN 10204 -sertifikaattityypit: Tiedä mitä saat

 

Ennen kuin luet yksittäisen numeron MTC:stä, sinun on ensin vahvistettava, minkä tyyppinen varmenne se on. EN 10204 määrittelee neljä tyyppiä, ja ero on kriittinen - se määrittää, liittyvätkö sertifikaatin testitiedot todella vastaanottamaasi materiaaliin vai yksinkertaisesti samanlaiseen tuotteeseen, joka on valmistettu samoissa olosuhteissa.

 

EN 10204 Certificate Types

 

Tyyppi

Nimi

Itsenäisyystaso

Tyypillinen käyttötapaus

2.1

Vaatimustenmukaisuusvakuutus

Vain valmistaja; ei testitietoja

Ei-{0}}kriittinen rakenne; alhaisen-riskin kaupalliset sovellukset

2.2

Testiraportti

Valmistaja; ei--spesifisiä tarkastustietoja

Yleiset kaupalliset; valmistus kohtuullisilla laatuvaatimuksilla

3.1

Tarkastustodistus 3.1

Valmistajan valtuutettu tarkastaja (tuotannosta riippumaton)

Paineastiat, öljy ja kaasu, lääketeollisuus, laivanrakennus - useimmat teollisuuskoodit

3.2

Tarkastustodistus 3.2

Valmistaja + riippumaton akkreditoitu kolmas osapuoli (BV, TUV, SGS, LR…)

Ydinvoima, ilmailu, puolustus, kriittinen offshore - vaaditaan korkein vakuutus

 

Taulukko 2: EN 10204 -sertifikaattityypit - yhdellä silmäyksellä

 

Tärkein ero:Tyypit 2.1 ja 2.2 eivät ole -spesifisiä -, tiedot eivät välttämättä ole peräisin todellisesta erästäsi. Tyypit 3.1 ja 3.2 ovat eräkohtaisia--, tiedot ovat suoraan jäljitettävissä vastaanottamasi materiaalin lämpönumeroon. Kaikille turvallisuus{10}}kriittisille tai säännellyille sovelluksille 3.1 on ehdoton minimi.

 

Kuinka lukea MTC: 8-vaiheinen prosessi

 

Noudata näitä kahdeksaa vaihetta aina, kun saat MTC:n materiaalitoimituksen kanssa. Tämä prosessi kestää 10–15 minuuttia varmennetta kohden, ja se on kustannustehokkain saatavilla oleva laaduntarkistus-, joka havaitsee virheet ennen kuin niistä tulee kalliita ongelmia.

 

How to Read an MTC The 8-Step Process

 

VAIHE 1Vahvista varmenteen tyyppi

 

Etsi EN 10204 -tyyppiilmoitus - sen pitäisi näkyä näkyvästi varmenteessa, tyypillisesti otsikossa tai lähellä allekirjoituslohkoa. Yleinen ilmaisu sisältää:

 

"EN 10204 tyypin 3.1 mukainen tarkastustodistus"

 

"Materiaalitestiraportti - EN 10204:2004 - 3.1"

 

"Vaatimustenmukaisuustodistus - EN 10204, tyyppi 2.2"

 

Jos EN 10204 -tyyppiä ei ole ilmoitettu, käsittele asiakirjaa erittäin varovasti. Ota yhteyttä toimittajaan ja pyydä oikein muotoiltu todistus ennen toimituksen hyväksymistä säänneltyyn käyttöön.

 

Pikatarkastus:Vastaako varmennetyyppi ostotilauksessasi määritettyä? Jos ostotilauksesi vaati versiota 3.1 ja sait 2.2:n, lopeta -, älä jatka ennen kuin oikea varmenne on toimitettu.

 

VAIHE 2Tarkista tilausviite ja tuotekuvaus

 

Etsi ostotilauksen (PO) numero varmenteesta ja vertaa sitä todelliseen tilaukseen. Tarkista sitten tuotteen kuvaus:

 

Luokka:Sanotaanko siinä '316L' (tai UNS S31603 tai EN 1.4404) - täsmälleen tilauspyyntösi mukaisesti?

 

Tuotteen muoto:Levy, levy, putki, tanko, putki - vastaako se tilaamaasi?

 

Mitat:Paksuus, leveys, pituus, halkaisija - vastaavatko nämä tilauksen rivikohtia?

 

Määrä ja paino:Ilmoitetun painon tulee suunnilleen vastata todellista toimitusta.

 

Tuotteen kuvauksen - poikkeavuudet, jopa arvosanaliitteen erot, kuten '316' vs '316L' -, on ratkaistava ennen materiaalin käyttöä. "L" 316L:ssä (Low Carbon) ei ole kosmeettinen; se on ero hitsattuihin kokoonpanoihin soveltuvan materiaalin ja sellaisen materiaalin välillä, joka voi herkistyä hitsausvyöhykkeissä.

 

VAIHE 3Paikanna ja tallenna lämpönumero

 

Lämpönumero (kutsutaan myös valunumeroksi tai sulatusnumeroksi) on MTC:n tärkein yksittäinen jäljitettävyyden tunniste. Se on ainutlaatuinen koodi, jonka teräksenvalmistaja on antanut tietylle sulateelle - jokaisella sulatteen materiaalilla on sama lämpönumero ja sama koostumus.

 

Sinun tehtäväsi tässä vaiheessa on fyysisesti{0}}viitata todistuksessa oleva lämpönumero todellisen materiaalin merkintään. Ruostumaton teräslevy, putki ja tanko on yleensä merkitty:

 

Musteleimaus pinnalla (yleisin levylle)

 

Meisto tai vibro{0}}kaiverrus metalliin

 

Tarratarrat tai värikoodatut -tunnisteet (pienille esineille tai varusteille)

 

Kirjoita lämpönumero muistiin todistuksesta. Siirry materiaaliin. Etsi merkintä. Vertaa hahmo hahmolta. Jos ne eivät täsmää -, lopeta heti. Lämpölukuerä on vakavin kohtaamasi MTC-virhe.

 

Kriittinen sääntö:Jos MTC:n lämpönumero ei vastaa fyysisen materiaalin merkintää, sertifikaatti ei koske kyseistä materiaalia. Älä käytä sitä, älä käsittele sitä, älä oleta sen olevan kirjoitusvirhe. Ota yhteyttä laadunvarmistuspäälliköllesi välittömästi.

 

VAIHE 4Tarkista kemiallinen koostumus

 

Kemiallinen koostumus -osiossa luetellaan kunkin seosaineen todellinen mitattu prosenttiosuus ominaislämmön spektrografisesta analyysistä. Nämä tiedot todistavat, että materiaali on sitä, mitä se väittää olevansa.

 

Tämän osion vahvistamiseksi tarvitset sovellettavan tuotestandardin -, esimerkiksi ASTM A240 ruostumattomalle teräslevylle tai EN 10088-2 tasavalssatulle ruostumattomalle teräkselle. Standardissa määritellään kullekin elementille pienin ja suurin sallittu prosenttiosuus. Sinun tehtäväsi on varmistaa, että jokainen MTC:n arvo kuuluu näihin rajoihin.

 

Alla olevassa taulukossa on työstetty esimerkki 316L ruostumattomasta teräslevystä ASTM A240:lle. Kaikki arvot ovat määritysten sisällä:

 

Elementti

Spec. Min (%)

Spec. Max (%)

Varmenteen arvo (%)

Status

Hiili (C)

-

0.030

0.021

✔ PASS

Pii (Si)

-

0.75

0.42

✔ PASS

Mangaani (Mn)

-

2.00

1.35

✔ PASS

Fosfori (P)

-

0.045

0.028

✔ PASS

rikki (S)

-

0.030

0.002

✔ PASS

Kromi (Cr)

16.00

18.00

16.72

✔ PASS

Nikkeli (Ni)

10.00

14.00

10.48

✔ PASS

Molybdeeni (Mo)

2.00

3.00

2.11

✔ PASS

Typpi (N)

-

0.10

0.047

✔ PASS

rauta (Fe)

Saldo

Saldo

68.83

✔ PASS

 

Taulukko 3: Kemiallisen koostumuksen tarkastus - 316L ruostumattoman teräksen (ASTM A240) työstetty esimerkki

 

Kiinnitä erityistä huomiota hiileen L-luokan materiaaleissa, kromi ja molybdeeni ensisijaisina korroosionkestävyyselementteinä sekä fosfori ja rikki jäännösepäpuhtauksina, joiden on pysyttävä alhaisena.

 

Varo tätä:Jos jokin MTC:n elementti näyttää pyöreän luvun (esim. Cr=17.00%, Ni=12.00 %) ja samat arvot toistuvat useissa sertifikaateissa, saatat tarkastella "tyypillisiä" nimellisarvoja todellisten lämpö-spesifisten testitulosten - tunnusmerkki epäspesifisille (tyyppi 2.2) tiedoille, jotka esitetään ikään kuin ne.1.

 

VAIHE 5Tarkista mekaaniset ominaisuudet

 

Mekaaniset ominaisuudet vahvistavat, että materiaalilla on sovelluksesi edellyttämä lujuus, joustavuus ja kovuus. Tärkeimmät ominaisuudet, jotka löydät useimmista ruostumattomasta teräksestä valmistetuista MTC:istä, ovat:

 

Vetolujuus (Rm tai UTS):Suurin jännitys, jonka materiaali voi kestää ennen murtumista. 316 litran levylle (ASTM A240): vähintään 485 MPa.

 

Jännitys/tuottovoima (Rp0,2):Jännitys, jossa materiaali alkaa muuttua pysyvästi. 316 litran levylle (ASTM A240): vähintään 170 MPa.

 

Venymä (A):Kuinka paljon materiaali venyy ennen murtumista, prosentteina. Suuremmat arvot tarkoittavat joustavampaa ja muovautuvampaa materiaalia. 316L: vähintään 40 %.

 

Kovuus:Pinnan painaumien kestävyys. 316 litran levylle: enintään 217 HBW (Brinell) tai 96 HRB (Rockwell B).

 

Omaisuus

Spec. Min

Spec. Max

Sertifikaatin arvo

Status

Vetolujuus (Rm)

485 MPa

-

567 MPa

✔ PASS

Proof Stress Rp0,2 (tuotto)

170 MPa

-

241 MPa

✔ PASS

Venymä (A50mm)

40%

-

53%

✔ PASS

Kovuus (Brinell, HBW)

-

215 HBW

165 HBW

✔ PASS

 

Taulukko 4: Mekaanisten ominaisuuksien tarkistus - 316L-levy (ASTM A240) toimiva esimerkki

 

Muista: mekaanisten ominaisuuksien osalta vetolujuudella, myötörajalla ja venymällä on vähimmäisvaatimukset - todellisen arvon on oltava yhtä suuri tai suurempi kuin minimi. Kovuudella on yleensä maksimiarvo -, arvo ei saa ylittää sitä.

 

VAIHE 6Vahvista lämpökäsittelyn kunto

 

Lämpökäsittelytila ​​kertoo materiaalin lopullisen metallurgisen tilan. Se vaikuttaa suoraan sekä saavutettuihin mekaanisiin ominaisuuksiin että saatavilla olevaan korroosionkestävyyteen. Ruostumattomien terästen osalta yleisimmät olosuhteet ovat:

 

Hehkutettu (A) tai liuoshehkutettu (SA):Materiaali on lämmitetty 1000-1100 asteeseen ja sammutettu nopeasti. Tämä liuottaa kaikki karbidit, homogenisoi mikrorakenteen ja tarjoaa optimaalisen korroosionkestävyyden ja taipuisuuden. Tämä on vakio ja oikea kunto 316L ruostumattomalle teräkselle.

 

Kuumavalssatut (HR tai HRAP):Kuumavalssattu, hehkutettu ja peitattu - yleistä raskaille levyille. Huonompi pintalaatu kuin kylmävalssattu-mutta rakenteellisesti vakaa.

Kylmävalssattu (CR tai 2B):Ylimääräinen kylmävalssaus-hehkutuksen jälkeen antaa tasaisemman pinnan ja tiukemmat mittatoleranssit.

 

Karkaistu ja karkaistu (Q+T):Yleinen hiili- ja niukka{0}}seostetuissa rakenneteräksissä -, ei tyypillistä austeniittisille ruostumattomille teräksille.

 

Jos lämpökäsittelyehto puuttuu todistuksesta, pyydä selvitys toimittajalta. Ruostumattomasta teräksestä valmistetun levyn, joka toimitetaan -valssatussa (ei-hehkutetussa) tilassa, korroosionkestävyys on heikentynyt, eikä sitä tule hyväksyä korroosion -kriittisiin sovelluksiin.

 

VAIHE 7Tarkista vaadittavat lisätestit

 

Sovelluksesta ja ostotilauksen spesifikaatiosta riippuen voidaan tarvita lisätestejä peruskemian ja mekaanisten ominaisuuksien lisäksi. Nämä ovat MTC:ssä vain, jos ne on erityisesti tilattu - ne eivät ole automaattisia. Yleisiä lisätestejä ovat:

 

Charpy-iskutesti:Vaaditaan matalassa{0}}lämpötiloissa (kryogeeniset sovellukset, offshore-rakenteet, paineastiat kylmissä ilmastoissa). Määrittää vähimmäisiskuenergian (joulea) määritetyssä testilämpötilassa.

 

Intergranular Corrosion Test (IGC):ASTM A262 Practice E (Strauss-testi) - vahvistaa, että materiaali ei ole herkistynyt ja kestää rakeiden välistä hyökkäystä käytössä. Vaaditaan joissakin paineastioissa ja ydinsovelluksissa.

 

Positiivisen materiaalin tunnistus (PMI):XRF- tai OES-tarkastus, että arvosana on oikea. Tarvitaan yhä enemmän öljy-, kaasu- ja lääkesovelluksissa dokumentoitujen aineellisten petostapausten jälkeen.

 

Ultraäänitestaus (UT):ASTM A578 tai EN 10307 - skannaa sisäisiä laminaatioita, sulkeumia tai huokoisuutta raskaassa levyssä. Pakollinen paineastiakoodien noudattamiseksi monilla lainkäyttöalueilla.

 

Ferriittiluku / Delta Ferriitti:Austeniittisten hitsikerrostumien ja joidenkin valutuotteiden osalta - vahvistaa, että ferriittipitoisuus on alueella 3–8 FN hitsin halkeilun estämiseksi.

 

Jos ostotilauksesi määritti jonkin näistä testeistä, eivätkä ne näy MTC:ssä, varmenne ei ole -tilauksesi mukainen. Anna Non-Conformance Report (NCR) ennen kuin jatkat.

 

VAIHE 8Vahvista allekirjoitus ja valtuutus

 

Viimeinen ja olennainen vaihe on varmistaa, että sertifikaatti on valtuutettu asianmukaisesti. Ilman kelvollista allekirjoitusta MTC on vain tietolomake - sillä ei ole laillista asemaa varmennettuna asiakirjana.

 

EN 10204 tyyppi 3.1:Etsi valmistajan valtuutetun tarkastusedustajan - allekirjoitus, jonka nimi on yleensä "Laatupäällikkö", "Tarkastusinsinööri" tai "Tekninen johtaja". Allekirjoituksen tulee olla alkuperäinen tai valtuutettu digitaalinen vastine, johon on painettu allekirjoittajan nimi, nimike ja myöntämispäivä.

 

EN 10204 tyyppi 3.2:Sinun on nähtävä KAKSI allekirjoitusta - valmistajan tarkastaja JA riippumattoman, akkreditoidun-kolmannen osapuolen nimetty edustaja. Varmenteessa tulee yksilöidä TPI-organisaatio (Bureau Veritas, TUV, SGS, Lloyd's Register, DNV, Intertek tai vastaava) ja mieluiten sisältää TPI:n akkreditointiviitenumero.

 

Myöntämispäivän tulee olla samaan aikaan kuin testaus ja toimitus - vuosia väitetyn valmistuspäivän jälkeen päivätty todistus on vakava varoitusmerkki. Valtuutettu allekirjoitus on vakuutuksesi siitä, että pätevä, vastuullinen henkilö on tarkistanut kaikki tiedot ja vahvistanut niiden täyttävän vaatimukset.

 

Punaiset liput: 8 varoitusmerkkiä missä tahansa MTC:ssä

 

Kokeneet laatuinsinöörit kehittävät kuviontunnistusta MTC-ongelmiin. Seuraavat ovat yleisimmät varoitusmerkit -, joista minkä tahansa pitäisi laukaista toimituksen lykkäys ja muodollinen toimittajakysely:

 

Punainen lippu

Mitä näet MTC:ssä

Miksi se on ongelma

Lämpöluku ei täsmää

Sert lämpö nro. ≠ merkintä fyysiseen materiaaliin

Jäljitettävyys on viallinen - ei voi vahvistaa, että tämä sertifikaatti kattaa tämän materiaalin

"Tyypilliset" arvot lueteltu

Koostumus näyttää pyöreät tai identtiset arvot useissa sertifikaateissa

Todennäköisesti epä-spesifiset (tyyppi 2.2) tiedot, eivät todelliset lämpö-spesifiset testitulokset

Puuttuva tai lukukelvoton allekirjoitus

Allekirjoituskenttä tyhjä, valokopioitu tai vain digitaalinen leima

Varmenne ei ole pätevä ilman valtuutettua, jäljitettävää allekirjoitusta

Varmenteen tyyppi ilmoittamaton

EN 10204 -tyyppiä ei ole mainittu missään asiakirjassa

Vahvistustasoa ei voi vahvistaa - voi olla vain 2.1-ilmoitus

Elementti erittelyn ulkopuolella

Cr=15.3 % 316 litran todistuksesta (vähimmäisvaatimus: 16,0 %)

Suora -vastaavuus - materiaali ei täytä määritettyä arvosanaa

Väärä arvosana todistuksessa

Sertifikaatissa lukee "304L", mutta PO ja merkintä osoittavat "316L"

Kriittinen sekoitus-- 304L ei sisällä Mo; väärä materiaali useimpiin sovelluksiin

Ei standardia vaatimustenmukaisuuslausuntoa

Puuttuu "ASTM A240:n mukainen" tai vastaava vakuutus

Valmistaja ei ole osoittanut minkään mitattavissa olevan standardin mukaisuutta

Kaksi allekirjoitusta samalta yritykseltä (3.2)

Valmistajan laadunvarmistusosaston allekirjoittama{0}}kolmannen osapuolen linja.

Ei kelvollinen 3.2 - kolmannen osapuolen on oltava riippumaton (BV, TUV, SGS, DNV jne.)

 

Taulukko 5: Yleiset MTC:n punaiset liput, varoitusmerkit ja suositellut toimenpiteet

 

Parhaan käytännön vastatoimi:Suorita korkean-arvo- tai turvallisuus-kriittisten materiaalien XRF-pohjainen Positive Material Identification (PMI) -testi vastaanotettuasi - riippumatta siitä, mitä MTC näyttää. PMI kestää alle 30 sekuntia mittausta kohden ja tarjoaa itsenäisen -paikan päällä tapahtuvan elementtivahvistuksen. Se on tehokkain suoja varmennepetoksia vastaan.

 

Kemiallisen elementin viite: mitä jokainen symboli tarkoittaa

 

Jos olet uusi MTC:n kemiallisen koostumuksen taulukoiden lukemisessa, alkuainesymbolit ja niiden merkitys voivat olla pelottavia. Alla olevassa taulukossa on selkeä-kieliviittaus ruostumattomasta teräksestä valmistettujen MTC:iden yleisimmin luetelluille elementeille:

 

Symboli

Elementti

Rooli ruostumattomassa teräksessä

Avaimen määrittelyraja (316L)

C

Hiili

Lujuus (alhaisena %) - ylimäärä aiheuttaa herkistymistä ja hitsausalueen korroosiota

Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,030 % (L-luokka on kriittinen)

Cr

Kromi

Muodostaa suojaavan Cr2O3-passiivikerroksen; vähintään 10,5 % määrittelee ruostumattoman

16.0–18.0%

Ni

Nikkeli

Stabiloi austeniittista rakennetta; parantaa sitkeyttä ja muovattavuutta

10.0–14.0%

Mo

Molybdeeni

Parantaa dramaattisesti piste- ja rakokorroosionkestävyyttä kloridiympäristöissä

2.0–3.0%

Mn

Mangaani

Hapettumisenestoaine; korvaa osittain Ni:n 200-sarjassa; säilyttää austeniittia

Pienempi tai yhtä suuri kuin 2,00 %

Si

Pii

Hapettumisenestoaine; parantaa hapettumiskestävyyttä korkeissa{0}}lämpötiloissa

Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,75 %

P

Fosfori

Jäännös epäpuhtaudet; ylimäärä heikentää hitsattavuutta ja sitkeyttä

pienempi tai yhtä suuri kuin 0,045 %

S

Rikki

Jäännös epäpuhtaudet; erittäin alhaiset korroosionkestävyyden kannalta kriittiset tasot

Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 %

N

Typpi

Vahvistaa austeniittia; tehostaa PRENiä superausteniittisissa ja duplex-laaduissa

Vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,10 %

Nb/Ta

Niobi/tantaali

Stabiloi herkistymistä vastaan ​​(321, 347 sarjat); mahdollistaa hitsauspäällysteen 625:ssä

Luokkakohtaiset tiedot (ei 316 litrassa)

 

Taulukko 6: Yleiset kemialliset elementit ruostumattomasta teräksestä valmistettujen MTC:iden - Symbolit, roolit ja tyypilliset rajat

 

Muistaa:MTC:n kemiallinen koostumus on aina todellinen mitattu arvo ominaislämmöstä -, ei tavoite- tai nimellisarvo. Jos spesifikaatioiden mukaan Cr:n on oltava 16,0–18,0 % ja MTC näyttää 15,8 %, se on poikkeama -yhteensopivuudesta -, vaikka materiaali "näyttää" hyvältä.

 

MTC-vahvistuksen tarkistuslista

 

Käytä tätä tarkistuslistaa jokaiselle materiaalitoimituksen mukana tulleelle MTC:lle. Se kattaa kaikki kahdeksan vaihetta saapuvan tarkastusmenettelyn tai laadunhallintajärjestelmän dokumentaation mukaisessa muodossa:

 

Vahvistuskohde

Viite

Toimi, jos epäonnistuu

Varmenteen tyyppi vastaa ostotilausvaatimusta (FI 10204 2.2 / 3.1 / 3.2)

EN 10204:2004

Hylkää toimitus; ota yhteyttä toimittajaan oikean todistuksen saamiseksi

Sertifikaatissa oleva lämpö/heittonumero vastaa materiaalin fyysistä merkintää

EN 10204 §4

Lopeta - älä käytä materiaalia; pyydä selitystä

Tuotteen kuvaus vastaa tilausta (laatu, muoto, mitat, määrä)

Ostotilaus

Nosta NCR (Non{0}}Conformance Report); pidä materiaalia

Kaikki kemialliset alkuaineet määrittelyrajojen sisällä

ASTM A240 / EN 10088 (tai sovellettava standardi)

Hylkää erä; pyydä uudelleen-testausta tai korvaavaa lämpöä

Kaikki mekaaniset ominaisuudet täyttävät tai ylittävät minimit

Sovellettava tuotestandardi

Hylkää erä; pyydä uudelleen{0}}testausta uudella näytteellä

Lämpökäsittelyn kunto ilmoitettu ja asianmukainen

Tuotestandardi

Tarkista myllyllä, jos epäselvä; vaikuttaa sitkeyteen ja korroosioon

Kaikki vaaditut NDT-tulokset ovat olemassa ja vastaavat

Tilaustiedot / Koodi

Ei voida käyttää painehuoltoon ilman vaadittuja NDT-asiakirjoja

Vakiovaatimustenmukaisuusvakuutus mukana

EN 10204 §4.2

Sertifikaatilla ei ole laillista perustaa koodin noudattamiselle

Valtuutetut allekirjoitukset olemassa, luettavissa, päivätty

EN 10204 §4.2

Varmenteen laillisesti virheellinen - pyyntö-

3.2: kolmannen osapuolen-elin on nimetty, riippumaton ja akkreditoitu

EN 10204 Tyyppi 3.2

Ei kelvollinen 3.2-sertifikaatti -, lähetä projektin laadunvarmistuspäällikölle

 

Taulukko 7: MTC-vahvistuksen tarkistuslista - 10-Point Incoming Inspection Procedure

 

Tämä tarkistuslista tulee täyttää, allekirjoittaa ja tallentaa alkuperäisen MTC:n kanssa materiaalin jäljitettävyystietueisiin. ISO 9001:n, ASME-koodien tai PED:n ohjaamissa projekteissa nämä tiedot on säilytettävä laitteen käyttöiän - tyypillisesti 25 vuotta tai kauemmin.

 

MTC:n arkistointi ja säilyttäminen: Sinun dokumentointivelvollisuutesi

 

MTC on arvokas vain, jos se on käytettävissä tarvittaessa. Säännellyillä toimialoilla velvollisuus säilyttää materiaalisertifikaatti ei pääty, kun laite on rakennettu - se jatkuu hyödykkeen koko käyttöiän ajan.

 

Vähimmäissäilytysvaatimukset

 

ASME paineastiakoodi (ASME VIII):Materiaaliasiakirjat on säilytettävä osana valmistajan tietoraporttia -, joka on tarkastusviranomaisten saatavilla pyynnöstä.

 

EU:n painelaitedirektiivi (PED):Tekniset asiakirjat (mukaan lukien MTC:t) on säilytettävä 10 vuotta viimeisen laitteen valmistamisesta.

 

ISO 9001 laadunhallinta:Tuotteen vaatimustenmukaisuuden osoittavia dokumentoituja tietoja on valvottava ja säilytettävä organisaation säilytysaikataulun mukaisesti.

 

Farmaseuttiset tuotteet (FDA / EU GMP):Tuotteiden{0}}kosketuslaitteiden materiaalisertifioinnit tulee säilyttää koko laitoksen käyttöiän sekä sovellettavien viranomaistarkastusten ajan.

 

Paras käytäntö arkistointijärjestelmä

 

Skannaa kaikki MTC:t PDF-muotoon saapuvan tarkastuksen yhteydessä - alkuperäiset paperitodistukset heikkenevät ajan myötä.

 

Tiedostot sähköisesti projektin, sitten tilausnumeron ja sitten lämpönumeron - mukaan, mikä mahdollistaa nopean haun tarkastusten aikana.

 

Yhdistä digitaalinen MTC-tietue omaisuudenhallintajärjestelmäsi laitteistoon.

 

Ylläpidä kriittisiä projekteja varten materiaalin jäljitettävyysrekisteriä (MTR Log), joka kartoittaa jokaisen materiaalin lämpönumeron ja MTC-viitteen mukaan.

 

Usein kysytyt kysymykset

 
K: Mitä eroa on MTC:llä ja vaatimustenmukaisuustodistuksella (CoC)?
 

A: Vaatimustenmukaisuustodistus (CoC) on yleinen vakuutus siitä, että tuote täyttää määritellyn vaatimuksen -, joka vastaa standardin EN 10204 tyyppiä 2.1. Se ei sisällä varsinaisia ​​testitietoja. MTC (tyypit 3.1 tai 3.2) on tiedoilla-taettu asiakirja, joka sisältää todelliset kemialliset ja mekaaniset testitulokset tietystä materiaalierästä. Säännellyissä sovelluksissa vaaditaan aina MTC todellisilla testitiedoilla; pelkkä CoC ei riitä.

 

K: Voinko hyväksyä skannatun tai sähköpostitse lähetetyn MTC:n?

 

A: Kyllä - skannatut tai sähköpostilla lähetetyt MTC:t hyväksytään laajalti nykyaikaisissa toimitusketjuissa ja niillä on sama oikeudellinen asema kuin paperialkuperäisillä edellyttäen, että allekirjoitus on aito ja asiakirjaa ei ole muutettu. Kuitenkin kriittisimmissä sovelluksissa (ydinvoima, ilmailu) jotkin sopimukset edellyttävät märkä-mustealkuperäisiä tai PKI-salattuja digitaalisia allekirjoituksia.

 

K: Mitä minun pitäisi tehdä, jos kemiallinen arvo on hieman määrittelystä poikkeava?

 

A: Mikä tahansa määrittelyrajan ulkopuolella oleva arvo ei ole-yhteensopiva -, ei ole "hieman poissa". Anna Non-Conformance Report (NCR), aseta materiaali karanteeniin ja ilmoita asiasta toimittajalle. Voit pyytää lupaa (tunnetun poikkeaman muodollinen hyväksyminen, asianomaisen suunnitteluviranomaisen hyväksymä) pienille poikkeamille, jos hakemus sallii sen -, mutta tämä on dokumentoitava ja hyväksyttävä, eikä sitä saa koskaan hyväksyä hiljaa.

 

K: Tarvitsenko ruostumattomasta teräksestä MTC:n, jota käytetään muuhun kuin -rakenteelliseen koristeluun?

 

A: Puhtaasti koristeellisiin, ei--rakenteisiin, ei--tuotteisiin-kosketussovelluksiin -, kuten kaukaa näkyvään arkkitehtoniseen verhoukseen -, Type 2.2 -sertifikaatti riittää yleensä. Jos materiaali kuitenkin joutuu kosketuksiin elintarvikkeiden, lääkkeiden, veden tai kemikaalien kanssa tai hitsataan mihin tahansa rakenne- tai painelaakerikokoonpanoon, 3,1 MTC on varovainen minimi.

 

K: Mikä on PMI ja milloin minun pitäisi käyttää sitä?

 

A: Positive Material Identification (PMI) käyttää kannettavaa röntgenfluoresenssia (XRF) tai optista emissiospektrometriaa (OES) materiaalin alkuainekoostumuksen mittaamiseen sekunneissa suoraan vastaanotetun tuotteen pinnalta. Käytä PMI:tä aina, kun vastaanotat arvokkaita seoksia (dupleksi, superduplex, nikkeliseokset), aina, kun sertifikaatti näyttää epäjohdonmukaiselta tai epäilyttävältä, ja rutiininomaisena 10–20 %:n näytteenottona kriittisissä materiaalitoimituksissa. PMI ei voi korvata MTC:tä, mutta se tarjoaa tehokkaan reaaliaikaisen-risti-tarkistuksen.

 

Johtopäätös

 

Mill Test Certificate -todistuksen lukeminen on keskeinen ammatillinen taito jokaiselle, joka työskentelee metallimateriaalien kanssa - hankinnasta ja saapuvista tarkastuksista suunnitteluun ja laadunvarmistukseen. Se, mikä saattaa aluksi näyttää tiheältä numeroiden ja koodien sivulta, noudattaa ennustettavaa rakennetta, joka ymmärrettyään voidaan lukea ja tarkistaa 10–15 minuutissa.

 

Tämän oppaan kahdeksanvaiheinen-vaiheinen prosessi - vahvista varmennetyyppi, tarkista tilausviite, vastaa lämpönumeroa, tarkista kemia, tarkista mekaaniset ominaisuudet, vahvista lämpökäsittely, tarkista lisätestit, vahvista allekirjoitus - kattaa kaikki täydellisen MTC-tarkistuksen osatekijät. Käytä sitä systemaattisesti, dokumentoi tulokset ja tallenna todistukset jäljitettävyystietueiden kanssa laitteen käyttöiän ajalta.

 

Materiaalin laatu alkaa paperilla ennen kuin se alkaa metallista. Kelvollinen, oikein varmennettu MTC on ensimmäinen ja perustavin vakuutus siitä, että laitoksellesi saapuva materiaali on täsmälleen sitä, mitä määritettiin, jäljitettävästä lähteestä, testattu vaaditun standardin - mukaisesti ja valmis rakentamaan jotain, joka kestää.

 

Lähetä kysely
Tulla luoksesi
Ja aloita RFQS nyt.
Ota yhteyttä